Czytelnicy blogują - tygodniowy przegląd bloga dobrychprogramów

Strona główna Aktualności

O autorze

Kolejny tydzień za nami, czas więc na coniedzielne podsumowanie wpisów publikowanych na naszych blogach. Tradycyjnie ciekawych publikacji było naprawdę sporo, więc przygotujcie się na ogrom materiału do przyswojenia. Zaczynamy!

Tradycyjnie na pierwszy ogień idą tematy sprzętowe. Tym razem będzie to coś dla fanów urządzeń mobilnych z dużymi ekranami - rzut okiem na Samsung Galaxy Note 3 z ekranem Full HD 5,7-cala i szybkim procesorem Qualcomm 2.3 GHz. Jako że "Notatnik" bazuje na Androidzie, odsyłamy Was do recenzji trzech gier przeznaczonych na ten system. Fani Androida na pewno z zaciekawieniem przeczytają też relację z instalacji Ubuntu 12.04 LTS na odtwarzaczu multimedialnym Minix, który domyślnie pracuje na systemie Google. Miłośników Windows Phone zachęcamy do lektury recenzji telefonu Nokia Lumia 925, który stoi dość wysoko w hierarchii fińskiego producenta. Jeżeli jednak wydanie nieco ponad 1,5 tysiąca złotych na Lumię 925 to dla Was zbyt wiele, ale mimo to chcecie mieć smartfona z WP8, możecie zapoznać się z bardzo obszernym opisem Nokia Lumia 720, którą można kupić już za około 800 zł. Fani nowinek powinni jednak się wstrzymać - na przełomie listopada i grudnia na rynek wchodzi bowiem nowy gracz - fińska firma Jolla - wprowadzi na rynek swój pierwszy smartfon z własnym systemem operacyjnym Sailfish OS. Siłą debiutującego 27 listopada telefonu będą drugie połówki czyli możliwość podczepienia do plecków urządzenia dowolnych akcesoriów, dodatkowych baterii i fizycznych klawiatur oraz wszystkiego, co stworzą niezależni dostawcy. Ponadto Sailfish OS będzie umożliwiał uruchamianie aplikacji z Androida, dzięki czemu nie powtórzy się problem z brakiem elementarnego oprogramowania z jakim borykał się jakiś czas choćby Windows Phone. Co więcej, Jolla uzyskała licencję na wykorzystanie genialnych map Here (czyli Nokia OVI Maps, bazująca na danych NAVTEQ), więc o najwyższej jakości nawigację GPS z mapami off-line możemy być spokojni. Zamykając temat telefonów mamy dla Was małe ostrzeżenie - jeżeli kupiliście bądź kupicie sobie nową zabawkę i będzie ona wymagała od Was wymiany karty SIM na microSIM, zachowajcie czujność - pozwoli to uniknąć problemów, które spotkały Freyah.

Zainteresowani nieco większym sprzętem? Zomo_prl opublikował swoje przemyślenia po miesięcznym użytkowaniu tabletu Samsung XE500 z Windowsem 8, zaś Andrewi zamieścił na blogu recenzję notebooka Samsung Ativ Book 9 Lite z procesorem AMD. Przy okazji recenzji powyższych sprzętów polecamy Wam felieton Mk13 poświęcony obecnemu przesyceniu rynku wszelakim sprzętem i związanymi z tym komplikacjami. Kolejny świetny felieton - tym razem dotyczący tożsamości w Sieci - wyszedł spod pióra Songokuu. Jeżeli zaś lubicie historie z życia wzięte, odsyłamy Was do naszego ulubionego Specjalisty ds. teleinformatycznych ;-)

A co z pozostałymi tematami? Możemy przeczytać między innymi o nowym wydaniu Minta oznaczonego jako Mint 16 “Petra” Cinnamon. Po drugiej stronie barykady zwolennicy hermetycznego ekosystemu Apple otrzymali najnowszą wersję systemu Mac OS X oznaczoną jako Mavericks. Nowy OS X jest - po raz pierwszy w historii - dostępny całkowicie za darmo. Każdy może go pobrać i zainstalować. Ot tak. Wystarczy, że ma komputer od Apple, który pozwoli uruchomić nowy system. Jeżeli natomiast korzystacie z Windows i macie problem z działaniem VOD Onetu na IE11, spróbujcie rozwiązania opisanego przez mktos. Bardziej zaawansowani użytkownicy docenią także analizę bezpieczeństwa chmury Wuala, praktyczny dodatek do Opery (menu dobrychprogramów) i artykuł poświęcony producentom tejże przeglądarki, firmie Opera Software. Kojarzycie cykliczną akcję "10 pytań do", którą prowadzi djDziadek? Ta ciekawa inicjatywa ma już rok - z tej okazji pytania można zadawać polskiej firmie GoClever. Przeczytajcie także koniecznie o Microsoft DigiGirlz i fenomenie wirtualnego Tajemnego Miasta.

Na koniec mamy świetne informacje dla wszystkich użytkowników - rozstrzygnięto wielką kumulację akcji Nagradzamy najlepszych blogerów, a co się z tym wiąże, posypały się atrakcyjne nagrody. Zwycięzcom gratulujemy, pozostałych na pocieszenie odsyłamy do kolejnego odcinka cyklu Macminika poświęconego produktom Apple - tym razem autor skupił się na komputerze Apple III. W ramach swoistego bonusu Macminik opublikował tekst o funkcjonujących w zamierzchłych czasach giełdach komputerowych. Zapraszamy do lektury!

© dobreprogramy

Komentarze