Profil zaufany może wygasnąć. Masz czas do 31 października

Dowód osobisty
Dowód osobisty
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

29.10.2023 13:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Profile zaufane, których ważność została automatycznie przedłużona w trakcie pandemii, są ważne tylko do 31 października. Użytkownicy, którzy dalej chcą wykorzystywać profil zaufany, muszą samodzielnie przedłużyć jego ważność. To proces, który można zrealizować całkowicie przez internet.

Przypominamy, że zgodnie z ogłoszeniem Ministerstwa Cyfryzacji, ważność niektórych profili zaufanych kończy się już 31 października. Dotyczy to profili, których ważność została automatycznie przedłużona w trakcie okresu pandemii. Aby dalej korzystać z takich profili, niezbędne jest ich przedłużenie, co można zrobić online w kilka chwil. Ważność profilu zaufanego jest wówczas wydłużana o kolejne 3 lata.

Aby przedłużyć ważność profilu zaufanego, konieczne jest zalogowanie się w serwisie profilu zaufanego, gdzie można znaleźć szczegóły profilu i uzyskać przedłużenie jego ważności lub zmienić dane kontaktowe. Po ich potwierdzeniu, wirtualny dokument zostanie przedłużony na kolejne 3 lata. Szczegółowy opis tego procesu można znaleźć w naszym poradniku przedłużania ważności profilu zaufanego przez internet, choć warto wiedzieć, że nie jest to jedyna możliwość - można również udać się fizycznie do urzędu.

Aby informacja o kończącym się terminie ważności wielu profili zaufanych dotarła do możliwie dużego grona Polaków, kilka dni temu zdecydowano się rozesłać wiadomości SMS z komunikatem. Wiele osób przezornie uznało otrzymany SMS za próbę oszustwa (krótka treść i załączony link wpisując się w obraz typowej próby phishingu), ale tym razem sama informacja o kończącej się ważności profilu jest autentyczna.

Dla bezpieczeństwa radzimy podjąć temat przedłużania ważności profilu po samodzielnym wpisaniu adresu w przeglądarce - klikanie linków z SMS-ów to machinalne działanie, którego co do zasady należy się oduczyć, by kiedyś przypadkiem nie stać się ofiarą oszustwa.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)