SMS z numeru 511399046. Nie ma znaczenia, czy coś zamawiałeś

Fałszywy SMS
Fałszywy SMS
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek

05.11.2022 09:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Otrzymujemy zgłoszenia o kolejnej fali fałszywych SMS-ów. Do Polaków trafiają wiadomości m.in. z numeru 511399046, w których ktoś podszywa się pod MediaMarkt i deklaruje konieczność "zatwierdzenia zamówienia".

Zgłoszenie o fałszywym SMS-ie z numeru +48511399046 dostaliśmy od jednej z naszych czytelniczek. Pani Bogusława podaje, że "nie ma żadnej relacji z MediaMarkt", a mimo to dostała podobną wiadomość. Jak widać, atakujący musieli wcześniej pozyskać bazę danych z potencjalnymi ofiarami, bo w treści pojawia się autentyczne imię i nazwisko adresata. Załączony link ma skróconą formę, a przez to z założenia nie należy go klikać.

Zgłoszenia dotyczące numeru 511399046 i fałszywego komunikatu MediaMarkt pojawiają się także w serwisie nieznany-numer.pl. W chwili pisania niniejszego tekstu numer był wyszukiwany już kilkadziesiąt razy. Jedynie dwa komentarze, obydwa zamieszczone na początku listopada, sugerują natomiast, że akurat ten numer jest w użyciu od niedawna, co wydaje się być logiczne, zważywszy na "świeżą" treść oszustwa.

Fałszywy SMS
Fałszywy SMS© dobreprogramy

Na takie wezwania nie należy reagować. To fałszywa wiadomość SMS, której celem jest wyłącznie nakłonienie użytkownika do kliknięcia załączonego, skróconego linku. W ten sposób można trafić na stronę ze spreparowanym formularzem, gdzie w najlepszym przypadku zostaną wyłudzone dane osobowe, a w najgorszym - logowania do bankowości, co w konsekwencji doprowadzi do utraty pieniędzy z konta.

Warto także być świadomym, że wspominany numer +48511399046 najpewniej jest tylko jednym z wielu, które mogą być wykorzystywane przez atakujących. Należy być zatem wyczulonym na wszelkie SMS-y o podobnej treści, nie tylko te wysłane akurat od tego nadawcy. W razie wątpliwości warto pamiętać o możliwości zgłoszenia danego SMS-a do analizy przez zespół CERT Polska.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)