Windows 11 działa tylko w 23 proc. komputerów z Windowsem

Windows 11
Windows 11
Źródło zdjęć: © Getty Images | Beata Zawrzel/NurPhoto
Oskar Ziomek

04.06.2023 12:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Windows 11 działa w niecałych 23 proc. komputerów z systemami Windows - wynika z najnowszych danych. Dominujący jest nadal Windows 10, mimo że Microsoft zapowiedział już wcześniej, że od 2025 roku system nie będzie dalej rozwijany.

Na problem stosunkowo niskiej popularności Windowsa 11 zwraca uwagę serwis Windows Central, powołując się na comiesięczne statystyki statcounter. Jak się okazuje, popularność Jedenastki wśród komputerów z Windowsem od ponad miesiąca utrzymuje się na poziomie około 23 proc. (patrząc na dokładne dane od kwietnia do maja udział Windowsa 11 nawet minimalnie zmalał).

Równolegle z danych dowiadujemy się, jaka jest popularność wcześniejszych wydań Windowsa. Okazuje się, że niecałe 4 proc. użytkowników "okienek" nadal korzysta z Windowsa 7, a około 1 proc. z Windowsa 8 lub 8.1. Niska popularność Windowsa 11 może nieco zaskakiwać - za kilka miesięcy miną dwa lata od premiery systemu, a warto przypomnieć, że każdy z Windowsem 10 może zainstalować Jedenastkę za darmo. Przeszkody mogą być tylko techniczne lub wynikające z niechęci samego użytkownika.

Użytkownicy pozostający świadomie przy Windowsie 10 muszą pamiętać o nadchodzącym 13 czerwca końcu wsparcia wydania 21H2. Jeśli do tego czasu komputery nie zostaną zaktualizowane do nowszego wydania Windows 10, Microsoft wymusi aktualizację do wersji 22H2. Tylko w ten sposób uda się utrzymać ciągłość aktualizacji bezpieczeństwa, dzięki którym Windows jest odporny na ataki.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (182)