Windows 11: jak pobrać obraz ISO i przygotować instalator?

Windows 11: jak pobrać obraz ISO i przygotować instalator?

Tworzenie nośnika z Windows 11
Tworzenie nośnika z Windows 11
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
25.01.2023 16:44, aktualizacja: 14.04.2024 08:00

Jak i skąd pobrać obraz ISO z systemem Windows 11? W jaki sposób na jego podstawie przygotować nośnik, który posłuży do instalacji środowiska na komputerze? Jeśli nie wiesz, jak tego dokonać, zapraszamy do lektury poniższego poradnika, w którym omawiamy krok po kroku wszystkie wspomniane zagadnienia.

Jak pobrać bezpłatnie Windows 11?

Jeśli na przestrzeni ostatnich kilku lat zakupiłeś nowego laptopa lub komputer stacjonarny, to bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie jest on wyposażony w napęd optyczny, który niegdyś wymagany był do instalacji systemu operacyjnego. Co w przypadku jeśli zakupione urządzenie nie posiada zainstalowanego systemu lub chcielibyśmy na nim zainstalować Windows 11 na nowo?

Nic straconego, istnieje wiele sposobów na instalację systemu operacyjnego np. przy użyciu zewnętrznego nośnika danych, takiego jak pendrive lub przenośny dysk twardy. Tym bardziej, że Microsoft udostępnia Windowsa 11 w formacie ISO zupełnie za darmo. W tym poradniku tłumaczymy, jak łatwo pobrać obraz tego środowiska na dysk twardy a następnie na jego podstawie utworzyć nośnik, który posłuży do instalacji Windows 11 na komputerze.

Przedstawimy 2 metody - ręcznego pobrania oficjalnego obrazu Windows 11 i wygenerowania nośnika USB przy użyciu programu Rufus - a także przygotujemy identyczny nośnik z wykorzystaniem oficjalnego narzędzia Microsoftu: Windows 11 Media Creation Tool.

Wymagania sprzętowe Windowsa 11

 • procesor: jednostka Intel, AMD lub Qualcomm w architekturze 64-bitowej, która dysponuje co najmniej dwoma rdzeniami o częstotliwości 2 GHz i znajduje się na liście kompatybilnych CPU
 • pamięć RAM: 4 GB lub więcej
 • przestrzeń dyskowa: 64 GB lub więcej
 • tryb UEFI Secure Boot oraz moduł Trusted Platform Module (TPM) 2.0
 • układ graficzny wspierający DirectX 12 lub nowszy oraz dysponujący sterownikami WDDM 2.0
 • ekran o przekątnej co najmniej 9 cali oraz rozdzielczości 720p

Jaki nośnik USB dla Windows 11?

Zanim rozpoczniemy tworzenie dysku USB z instalatorem Windows 11 musimy jeszcze przygotować odpowiedni nośnik danych. Wymagane jest aby jego pojemność wynosiła 8GB lub więcej. Niezależnie, czy wybierzemy pendrive’a czy przenośny dysk twardy konieczne jest wykonanie kopii zapasowej danych na nim zapisanych. W trakcie tworzenia bootowalnego nośnika z Windows 11 jego zawartość zostanie usunięta a ich przywrócenie utrudnione lub niemożliwe.

Nośnik instalacyjny Windows 11 - sposób I

Instrukcja opiera się o darmowe i niewielkie narzędzie Rufus, które umożliwia formatowanie zewnętrznych magazynów danych USB oraz tworzenia z nich bootowalnych nośników z instalatorem systemu operacyjnego. Bardzo dobrze radzi on sobie z systemami Windows, ale także popularnymi dystrybucjami Linuksa.

 1. Pobierz oficjalny obraz ISO systemu Windows 11.
 2. Pobierz i zainstaluj narzędzie Rufus przeznaczone do tworzenia nośników instalacyjnych systemów operacyjnych.
 3. Uruchom program Rufus i w sekcji Właściwości dysku wskaż nośnik USB, na którym umieszony zostanie instalator Windows 11
 4. Kliknij WYBIERZ i wskaż pobrany wcześniej plik ISO z systemem Windows 11
 5. Kliknij START. Rozpocznie się teraz generowanie nośnika instalacyjnego na podstawie wskazanego pliku z obrazem Windows 11.
 • Rufus
 • Rufus
[1/2] RufusŹródło zdjęć: © dobreprogramy

Nośnik instalacyjny Windows 11 - sposób II

Metoda na stworzenie bootowalnego nośnika USB z instalatorem Windowsa 11, w której wykorzystamy oficjalne narzędzie Microsoftu o nazwie Windows 11 Media Creation Tool. Umożliwia ono łatwe pobranie obrazu środowiska operacyjnego i zapisanie go na lokalnym dysku twardym, ale również stworzenie na jego podstawie nośnika do instalacji Windows 11 na komputerze. Jego dużym atutem jest banalna obsługa oparta o kreator, który prowadzi użytkownika krok po kroku przez cały proces.

Aby posłużyć się tą metodą, najpierw pobierz i uruchom narzędzie Windows 11 Media Creation Tool. Potem kliknij Zaakceptuj, aby zatwierdzić postanowienia licencyjne.

Windows 11 Media Creation Tool
Windows 11 Media Creation Tool© dobreprogramy

Domyślnie pobierany będzie nośnik z Windows 11 w polskiej wersji językowej, kliknij Dalej.

Windows 11 Media Creation Tool
Windows 11 Media Creation Tool© dobreprogramy

Upewnij się, ze zaznaczona jest opcje Dysk flash USB i kliknij Dalej.

Windows 11 Media Creation Tool
Windows 11 Media Creation Tool© dobreprogramy

Z listy dostępnych nośników wybierz odpowiedni i kliknij Dalej.

Windows 11 Media Creation Tool
Windows 11 Media Creation Tool© Licencjodawca

Rozpocznie się pobieranie obrazu ISO z Windowsem 11 i tworzenie nośnika do instalacji lub aktualizacji systemu na komputerze.

Windows 11 Media Creation Tool
Windows 11 Media Creation Tool© dobreprogramy

Daniel Karcz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (158)