Znany bank ostrzega. Groźne załączniki w mailach

PKO Bank Polski ostrzega przed fałszywymi mailami
PKO Bank Polski ostrzega przed fałszywymi mailami
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

13.09.2022 17:28, aktual.: 14.09.2022 10:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

PKO Bank Polski ostrzega przed fałszywymi mailami o tytule "008390992". Wiadomości przypominają maile z banku. W ich treści zawarto podziękowanie za przesłanie dokumentów oraz załącznik RAR. Jego otworzenie może przysporzyć nam sporo problemów, bo kryje się w nim szkodliwe oprogramowanie.

W ostatnim czasie zaobserwować można falę oszustw wymierzonych w Polaków, która polega na rozsyłaniu fałszywych e-maili. Wiadomości mają rzekomo pochodzić od znanych banków i ostrzegać nas przed różnymi zagrożeniami, wymuszać potwierdzenie danych kontaktowych czy zachęcać do podjęcia innych działań, które ostatecznie pozwolą na przejęcie naszych wrażliwych danych, a szczególnie loginu oraz hasła do bankowości internetowej.

Oszuści podszywają się pod PKO Bank Polski

Takie oszustwo zaobserwował PKO Bank Polski, który przestrzega swoich klientów przed fałszywymi mailami o tytule "008390992" (chociaż niewykluczone, że podobnych kombinacji liczbowych jest więcej). Jak można przeczytać w wiadomości opublikowanej przez bank na Twitterze, maile "przypominają wiadomość z banku, ze skrzynki polisy.sme@pkobp.pl i zawierają podziękowanie za przesłanie dokumentów oraz załącznik o rozszerzeniu RAR".

Załącznik to nic innego jak szkodliwe oprogramowanie. Jego otworzenie lub kliknięcie w załączone linki może doprowadzić do zainfekowania komputera, smartfona lub innego, używanego urządzenia. PKO Bank Polski nie zdradza, jakie to oprogramowanie, dlatego trudno jednoznacznie określić, jakie szkody może wyrządzić. Może to być wykradanie plików, przechwytywanie ekranu, a nawet znaków klawiatury, co pozwoli na przejęcie haseł i loginów.

Takich wiadomości jest coraz więcej. Zalecamy więc zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jeśli nie mamy pewności co do nadawcy wiadomości, albo jej nie oczekiwaliśmy, nie otwierajmy załączników i nie klikajmy w dodane linki.

Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)