Dell wierzy w Ubuntu na desktopie. Na swoich linuksowych PC zarobił dziesiątki milionów dolarów

Dell wierzy w Ubuntu na desktopie. Na swoich linuksowych PC zarobił dziesiątki milionów dolarów

Dell wierzy w Ubuntu na desktopie. Na swoich linuksowych PC zarobił dziesiątki milionów dolarów
21.01.2017 13:13

Do dzisiaj w katalogach większości producentów laptopów trudnoznaleźć cokolwiek prócz maszyn z Windowsem (oczywiście niedotyczy to Apple). Ostatnio zaczynają pojawiać się chromebooki,ale wciąż nie przedstawia się ich jako alternatywy dla maszyn zWindows, lecz raczej jako oddzielną kategorię produktów. Jestjednak pewna firma, która śmiało eksperymentuje z czymś, co niejest Windowsem na swoich laptopach – i z wyników najwyraźniejjest zadowolona. To Dell, który oferuje laptopy z preinstalowanymUbuntu, i któremu ich sprzedaż przyniosła dziesiątki milionówdolarów. To wszystko mimo tego, że porozumienia partnerskiewymagają wszędzie dopisków w rodzaju „Dell zaleca system Windows10 Pro”, a maszyny z Linuksem są w internetowej ofercie raczej ukryte.

Na YouTube pojawił się wywiad udzielony przez starszegoinżyniera Della, Bartona George’a, dobrze znanemu linuksowemudziennikarzowi Bryanowi Lunduke’owi (Lunduke.com). Nie tak dawnoGeorge pochwaliłsię wprowadzeniem na rynek nowych komputerów pracujących podkontrolą Ubuntu, urządzenia all-in-one Dell Precision 5720 oraz„przenośnej stacji roboczej”, Dell Precision 3520. Zapowiedziałteż wprowadzenie na rynek kolejnych czterech modeli z seriiPrecision, pojawią się one już pod koniec lutego.

Te nowe laptopy są całkiem niezłe – solidnie zbudowanyPrecision 3520 daje do wyboru procesory Intel Core (Kaby Lake) anawet Xeon, do 32 GB RAM ECC, do 2 TB pamięci masowej, złączaThunderbolt 3, grafikę Nvidii, dotykowe wyświetlacze FullHD 15” –a to wszystko działające pod kontrolą Ubuntu 16.04 LTS. Model 5520pozwala wybrać wyświetlacz UHD (3840×2160), kolejne pozwalają najeszcze bardziej wyśrubowane konfiguracje. All-in-one też nie możnanic zarzucić, analogiczna konfiguracja, interesujące jest to, żezastosowano w nich grafikę Radeo Pro (miejmy nadzieję, żelinuksowe sterowniki AMD staną na wysokości zadania).

Dell Precision 3520: przenośna stacja robocza w niezłej cenie (a z Ubuntu jeszcze tańsza)
Dell Precision 3520: przenośna stacja robocza w niezłej cenie (a z Ubuntu jeszcze tańsza)

Dziennikarza magazynu Network World zainteresowało, czy Dellrozważa na swoich nowych laptopach zastosowanie czegoś innego próczUbuntu. Ten znany producent oferuje dziś przecież serwerycertyfikowane dla Red Hat Enterprise Linuksa czy SUSE (oraz UbuntuServera). Krótko mówiąc – nie. Nie ma powodu bawić się w innedystrybucje, rozpraszając uwagę niewielkiego zespołu, którymzarządza Barton George, tym bardziej, że projekt łączenialaptopów z Ubuntu okazał się bardzo lukratywnym, udanymprzedsięwzięciem.

To co zaczęło się od jednego laptopa z serii XPS, oferowanegodla deweloperów z preinstalowanym Ubuntu w ramach Projektu Sputnik,dziś jest całą liniąproduktową, zawierającą pięć różnych laptopów,dopasowanych do różnych potrzeb i możliwości portfela orazprzynajmniej sześć różnych desktopowych maszyn, które możnakupić w wersji z preinstalowanym Ubuntu. Dell nie chce ujawniaćżadnych szczegółowych danych o sprzedaży: dział PR firmypozwolił swojemu inżynierowi jedynie wyznać, że na ProjektSputnik wyłożono w firmie 40 tysięcy (sic!) dolarów, tymczasem wciągu czterech lat przyniosły one dziesiątki milionów dolarów.Może to więc wciąż niszowy rynek, ale zarazem rynek niezwyklelukratywny, mający znaczący wpływ na politykę firmy.

Nie należy się martwić tą fiksacją na Ubuntu. Barton Georgezapewnił, że jego firma jest dobrym członkiem społeczności iopracowane przez siebie łatki i sterowniki zwraca doopensource’owych projektów. Dzięki temu kupując laptop Della zUbuntu możemy być pewni, że będzie on równie dobrze działałpod kontrolą innych wiodących dystrybucji – choć wtedyoczywiście jesteśmy już zdani na siebie w razie ewentualnychproblemów. W każdym razie, zdaniem inżyniera Della, Linux, jakosystem operacyjny na desktopie, na pewno z nami zostanie, a wsegmencie zorientowanym na programistów i profesjonalistów będzieodgrywał coraz większą rolę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (306)