Intel Raptor Lake. Nowości będą się rewelacyjne kręcić

Intel Core i9-12900K
Intel Core i9-12900K
Źródło zdjęć: © materiały własne | Przemysław Juraszek
Przemysław Juraszek

12.09.2022 16:16, aktual.: 12.09.2022 17:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Intel podczas wydarzenia w Izraelu pochwalił się, że najnowsze procesory z rodziny Raptor Lake będą charakteryzować się bardzo wysokim taktowaniem oraz nowy układ pobił rekord przy wykorzystaniu ciekłego azotu (LN2).

Intel pochwalił się, że nowe procesory z serii Raptor Lake będą zdolne do pracy z taktowaniem aż 6 GHz, na co wskazywały już przecieki dotyczące próbek inżynieryjnych. Warto jednak zaznaczyć, że najpewniej układy z taktowaniem 6 GHz będą zarezerwowane do najwyższych modeli z serii Core i7 lub i9.

Zaskoczeniem jest natomiast informacja o osiągnięciu aż 8 GHz, co oczywiście udało się przy wykorzystaniu LN2. Na więcej informacji niestety należy poczekać, a starcie nowych Inteli oraz Ryzenów serii 7000 od AMD już coraz bliżej.

Konstrukcyjnie procesory z serii Raptor Lake to rozwinięcie bardzo udanych układów Alder Lake, więc znajdziemy tutaj wsparcie dla obecnie dostępnych płyt głównych oraz dla standardu pamięci DDR4 lub DDR5. Oczywiście będzie się to wiązało z m.in. mniejszą liczbą linii PCIe, ale przejście na nową generację nie będzie tak problematyczne jak w przypadku AMD.

Co do wydajności, to obecnie dostępne przecieki wskazują na dość wyrównaną walkę pomiędzy nowymi procesorami niebieskich i czerwonych. Ogólnie rzecz biorąc, nowe procesory Intela poza wyższym taktowaniem zaoferują więcej pamięci podręcznej L2 i L3 połączone z podwojeniem liczby energooszczędnych rdzeni E-core.

Przemysław Juraszek, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)