Najlepsza nawigacja na Androida i iOS-a. Sprawdź nasze propozycje

Najlepsza nawigacja na Androida i iOS‑a. Sprawdź nasze propozycje

Darmowe nawigacje na smartfona z pewnością ułatwią podróż
Darmowe nawigacje na smartfona z pewnością ułatwią podróż
Oskar Ziomek
25.04.2019 16:53, aktualizacja: 24.07.2020 22:50

Wybór najlepszej nawigacji na Androida i iOS-a nie musi być trudny. Nawigacja GPS dostępna jest na wyciągnięcie ręki i jedynym wyzwaniem pozostaje zdecydowanie się na konkretny program. Aby pomóc w wyborze najlepszej i często darmowej nawigacji na Androida i iOS-a, przygotowaliśmy zestawienie kilku najlepszych aplikacji.

Darmowa nawigacja na Androida i iOS-a – co wybrać?

Jazda 100 km ekspresówką i skręt na autostradę to żadne wyzwanie. Nie trzeba do tego nawigacji i wystarczy obserwować ogromne znaki. Kłopoty zaczynają się, gdy wjeżdżamy na drogi lokalne i próbujemy trafić do miejsca docelowego, albo boimy się, że zaskoczy nas potężny korek, remont drogi czy wypadek. Czy poczciwe Mapy Google okażą się wystarczające? Sprawdziliśmy dla was najlepsze nawigacje na smartfony z Androidem i iOS.

Poniższe aplikacje to oczywiście tylko przykłady. Na rynku dostępnych jest wiele innych nawigacji, które również mogą być interesujące. Zachęcamy w tym zakresie do dyskusji w komentarzach.

Najlepsza nawigacja na Androida i iOS-a

  • Mapy Google(#mapygoogle)
  • Waze(#waze)
  • HERE WeGo(#herewego)
  • Yanosik(#yanosik)
  • Sygic(#sygic)
  • AutoMapa(#automapa)
  • Mapy Apple(#mapyapple)

Mapy GoogleZestawienie zaczynamy od Map Google, które są znane prawdopodobnie największej grupie odbiorców, między innymi dzięki webowemu serwisowi o tej samej nazwie. Mapy w aplikacji mobilnej są na bieżąco aktualizowane, a dodatkowym atutem jest możliwość obsługi głosowej z pomocą Asystenta Google oraz w parze z systemem Android Auto lub Apple Carplay w samochodach.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

[join][img=GoogleMaps(2)]Mapy Google wyświetlają na bieżąco informacje o korkach i są w stanie same podpowiadać alternatywne trasy, także w czasie jazdy, gdy zmienne warunki wpływają na czas przejazdu. Poza standardową kolorystyką mapy, dostępne są także ciemne barwy na noc oraz możliwość wyświetlenia widoku satelitarnego.

Użytkownicy podróżujący często po tym samym obszarze mogą natomiast pobrać część map na urządzenie, aby nawigacja była możliwa w pewnym zakresie także w trybie offline – domyślnie mapy są pobierane z sieci.

Mapy Google możecie pobrać za pośrednictwem naszego katalogu oprogramowania, zarówno w wersji na Androida, jak i na iOS-a.

WazeOsoby, które nie przepadają za Mapami Google może zainteresować aplikacja Waze. Na pierwszy rzut oka wyróżnia się ona jedynie kolorystyką map, ale w praktyce różnic jest więcej. Podobnie, jak w przypadku popularnej aplikacji Yanosik (o której więcej przeczytacie w dalszej części zestawienia), także tutaj użytkownicy mogą informować innych wypadkach czy kontrolach drogowych.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

[join][img=Waze(3)]Podczas jazdy wystarczy dotknąć przycisku do zgłaszania zdarzeń, aby zasygnalizować dane zjawisko. Informacja ta będzie później przekazywana innym użytkownikom Waze, którzy pojawią się w danym miejscu, co w założeniu przekłada się na większe bezpieczeństwo podczas jazdy. Podczas jazdy aplikacja informuje także na bieżąco o prędkości oraz obowiązującym ograniczeniu.

Warto dodać, że Waze współpracuje zarówno z Android Auto, jak i Apple Carplay, więc mapy z aplikacji można wyświetlać na ekranie systemu infotainment w nowoczesnych pojazdach.

Aplikację Waze możecie pobrać za pośrednictwem naszego katalogu oprogramowania, zarówno w wersji na Androida, jak i na iOS-a.

HERE WeGoNawigacja HERE WeGo to propozycja dla osób z nieco mniejszymi wymaganiami, które ponad funkcjonalność cenią sobie czytelność i prostotę interfejsu. Wygląd mapy trudno zaliczyć do najnowocześniejszych i najbardziej dopracowanych, ale z drugiej strony ekran nawigacyjny jest tutaj bardzo prosty, czytelny i przypomina te znane z nawigacji będących odrębnymi urządzeniami.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

[join][img=Here(3)]Mapy HERE to dobra propozycja także ze względu na sposób zarządzania mapami. Można je bowiem pobrać na urządzenie, dzięki czemu podczas jazdy nie będzie konieczne pobieranie danych na bieżąco. To dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy dbają o pakiet danych lub często podróżują po obszarach z kiepskim zasięgiem co może wpłynąć na dyskusyjną wygodę szybkiego planowania nowych tras.

Aplikację HERE WeGo możecie pobrać za pośrednictwem naszego katalogu oprogramowania, zarówno w wersji na Androida, jak i na iOS-a.

YanosikUżytkownicy, którym zależy na jak najlepszej informacji o ruchu drogowym i podróżujący przede wszystkim po Polsce, powinni zainteresować się aplikacją Yanosik. Choć jest ona znana przede wszystkim własnie ze wspomnianego i popularnego systemu powiadamiania się kierowców o wypadkach, robotach drogowych czy kontrolach drogowych, to jest w nią także wbudowana typowa nawigacja GPS.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

[join][img=Yanosik(3)]Korzystanie z Yanosika może także prowadzić do oszczędności finansowych podczas ubezpieczania pojazdu. Dzięki współpracy z ubezpieczycielem ERGO Hestia, użytkownicy aplikacji, którzy jeżdżą zgodnie z przepisami i bezpiecznie, mogą liczyć na specjalną ofertę na OC samochodu.

Aplikację Yanosik możecie pobrać za pośrednictwem naszego katalogu oprogramowania, zarówno w wersji na Androida, jak i na iOS-a.

SygicKolejna propozycja w naszym zestawieniu to ceniona przez wielu nawigacja Sygic. W tym przypadku mapy wyświetlane są z pamięci urządzenia, przez co podczas jazdy zużywanych jest mniej danych. Sygic informuje na bieżąco o prędkości pojazdu, podpowiada na ekranie nawigacji dodatkowe cele będące w pobliżu, informuje o fotoradarach, a wyszukiwarka celów działa także w trybie offline.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

[join][img=Sygic(3)]W kontekście darmowych nawigacji, Sygic w praktyce sprawdzi się tylko na pierwszy, krótki wyjazd. Po instalacji, aplikacja przez tydzień za darmo działa w wersji Premium, oferując dodatkowo komunikaty głosowe, ostrzeżenia o przekroczeniu prędkości, czy asystenta pasa ruchu.

By korzystać z tych funkcji po tym czasie, konieczne jest wykupienie licencji. W często oferowanych promocjach, dożywotnio aktualizowane mapy i dostęp do większości dodatkowych funkcji to wydatek co najmniej około 50 złotych. Jeśli jednak wymienione opcje nie są dla kogoś niezbędne, po okresie próbnym może nadal korzystać z map za darmo. Sygic jest obsługiwany przez Apple Carplay.

Nawigację Sygic możecie pobrać za pośrednictwem naszego katalogu oprogramowania, zarówno w wersji na Androida, jak i na iOS-a.

Auto MapaKolejna propozycja to Auto Mapa, czyli jedna z popularniejszych w Polsce nawigacji, która została zresztą stworzona przez Polaków. Oferuje natomiast nie tylko mapy naszego kraju, ale także Europy. Do korzystania niezbędne jest połączenie sieciowe, ale same mapy (Polski lub Europy) są już na starcie zapisywane w pamięci urządzenia.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Auto Mapa jest płatną aplikacją, ale wielu kierowców ceni ją za skuteczność działania i optymalne wybieranie tras. Atutem są także częste aktualizacje.

Nawigację Auto Mapa możecie pobrać za pośrednictwem naszego katalogu oprogramowania, zarówno w wersji na Androida, jak i na iOS-a.

Mapy AppleOstatnia propozycja to Mapy Apple, które dostępne są dla wszystkich posiadaczy smartfonów i tabletów z iOS, bez konieczności ręcznego pobierania ich ze sklepu z aplikacjami. Rozpoczęcie korzystania z nich nie wymaga więc wielkiego wysiłku, a po podpięciu do samochodu, nawigacja może być wyświetlana na ekranie wbudowanym w pojazd dzięki Apple Carplay.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
Mapy Apple to jedyna aplikacja w niniejszym zestawieniu, która dostępna jest wyłącznie na iOS. Ale czy posiadacze Androida powinni być tym faktem zmartwieni? Bynajmniej.Problem z Mapami Apple w Polsce jest taki, że mają bardzo ograniczoną ilość danych.Nawet w stołecznej Warszawie brakuje wielu informacji o transporcie publicznym. Często też błędnie stwierdzają brak ścieżki pieszej, przez co droga się wydłuża. Przykładowo, według Map Apple, tunel na Aleji Prymasa Tysiąclecia jest zamknięty dla ruchu pieszego i trzeba go obejść przez Dworzec Zachodni. Ścieżek rowerowych nie ma w ogóle.Patrząc z perspektywy kierowcy, sytuacja nieco ulega poprawie. Błędy i braki przytrafiają się po prostu rzadziej. Choć na osiedlach brakuje niekiedy dróg wewnętrznych, które na przykład Mapy Google lub Waze bez problemu odnajdują.Plusy pozostają typowo "apple'owskie". Czyli żwawe działanie i przejrzysty interfejs, a ponadto możliwość przypisania adresów do poszczególnych kontaktów i synchronizacji z chmurą. Jest to wygodne, tyle że nie rekompensuje zasadniczych wpadek.
Piotr Urbaniak

[join][img=ImagefromiOS(1)]

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (150)