Oszuści ukrywają złośliwy kod. Kradną nim dane kart płatniczych

Oszuści ukrywają złośliwy kod. Kradną nim dane kart płatniczych

fot. Igor Golovniov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
fot. Igor Golovniov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
26.06.2020 20:01, aktualizacja: 26.06.2020 21:30

Niedawno informowaliśmy o podstępnym działaniu hackerów, którzy wykorzystywali Google Analytics, aby wykraść dane kart płatniczych. Tym razem badacze zabezpieczeń z Malwarebytes udaremnili nowe działania oszustów.

Hakerzy mogą cię okraść wykorzystując wtyczkę Wordpress

Tym razem nowa metoda na sczytanie danych karty płatniczej polega na wykorzystaniu wtyczki WooCommerce dla Wordpressa. Hakerzy umieszczali złośliwy kod w ikonach w polu adresowym przeglądarki (tzw. favicons).

Nie były to pierwsze działania tego typu, ale dopiero teraz użyto ich, aby kraść dane kart płatniczych (tzw. skimming). Konkretnym rodzajem kodu, jakiego użyli oszuści był Magecart w Javascript. Był on skryty w tzw. metadanych obrazków (EXIF), a potem uaktywniał się, gdy dany sklep je wykorzystywał.

porównanie czystego i zainfekowanego kodu, fot. Malwarebytes
porównanie czystego i zainfekowanego kodu, fot. Malwarebytes

Firma Malwarebytes jest zdania, że projekt ten ewoluował z czasem i był skuteczny, bo istota jego działania polega na tzw. obfuskacji, czyli maskowaniu złośliwego kodu. Cały zestaw narzędzi do tego nowego oszustwa został udostępniony w internecie. Możliwe jest więc, że wkrótce pojawi się nowa, niespotykana dotąd wersja tego rodzaju przekrętu.

Śledzenie takich oszustw nie jest zadaniem łatwym, gdyż hakerzy używają wielu rodzajów narzędzi i atakują wielopoziomowo, a także niektóre z ich skryptów bywają całkowicie nowe.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)