Google Analytics: oszuści mają nowe sztuczki, by kraść dane kart płatniczych

fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images
fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images

23.06.2020 16:25, aktual.: 23.06.2020 16:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Badacze zabezpieczeń ustalili, że mechanizmy Google Analytics są coraz częstszymi środkami do tego, aby infekować sklepy internetowe i wyłudzać dane kart płatniczych.

Hakerzy używają nieautoryzowanego kodu i ukrywają go głęboko w infrastrukturze (tzw. backendzie) strony, wśród systemów odpowiadających za przetwarzanie płatności w transakcjach internetowych.

Jak się okazuje kod ten, bez wiedzy użytkowników, kopiuje dane ich kart/metod płatności.

Badacze firmy Kaspersky Lab poinformowali w tym tygodniu, że zaobserwowali ponad 20 stron internetowych z nowym mechanizmem oszustwa.

Jeden z parametrów służący do nowego oszustwa, fot. PerimeterX
Jeden z parametrów służący do nowego oszustwa, fot. PerimeterX

Nie użyto w nich przekierowania na serwery hackerów, lecz wrażliwe dane przekierowano na konta Google Analytics, które należały do oszustów. Szkopuł polega na tym, że większość sklepów internetowych i serwisów e-commerce w zasadzie w pełni ufa serwisowi Google, aby otrzymywał wszystkie dane.

Aby pobierać dane od użytkowników, właściciel witryny musi ustawić parametry śledzenia na analytics.google.com i uzyskać kod śledzenia. Ta metoda wykorzystuje mechanizm obejścia tzw. Content Security Policy w Google Analytics.

Niedawno wykryci oszuści używali kilku różnych parametrów, które wysyłały dane do paru osobnych kont Analytics. Firma Google zainterweniowała na odkrycie analityków Kaspersky Lab i zawiesiła podejrzane konta.

W przyszłości takich ataków może być coraz więcej, gdyż zmanipulowany kod do wyłudzania danych do Analytics można łatwo i niepostrzeżenie komponować we właściwy kod strony.

Jak się przed takimi działaniami zabezpieczyć? Gołym okiem nie sposób to zrobić. Przydatne może być oprogramowanie antywirusowe, a także dokonywanie płatności w trybie dewelopera w przeglądarce, lub w skrajnym przypadku zablokowanie Google Analytics.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (30)
Zobacz także