SMS o dopłacie 1,99 PLN: "Szanowny kliencie"

SMS o dopłacie 1,99 PLN: "Szanowny kliencie"

Uwaga na fałszywe SMS-y
Uwaga na fałszywe SMS-y
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
23.01.2023 19:18

Wiadomość SMS o konieczności dopłaty 1,99 zł do paczki z powodu braku opłaty celnej, to kolejna próba oszustwa. Ktoś podszywa się pod firmę kurierską (tutaj DHL), aby zyskać zaufanie odbiorcy i skusić go do kliknięcia fałszywego łącza.

Podobną wiadomość SMS, jak zawsze w takich przypadkach, można dostać z różnych numerów. Co istotne, w każdym przypadku treść SMS-a jest lakoniczna i nadawca zachęca w niej do szybkiego podjęcia działań. "Szanowny Kliencie, Twoja paczka nie mogła zostać dostarczona z powodu niezapłacenia opłaty celnej (1,99 zł), którą możesz zapłacić pod poniższym linkiem" - brzmi kluczowy fragment SMS-a. Dalej pojawia się skrócony link do fałszywej strony, w którym można znaleźć frazę "DHL".

Oczywiście opisywana tu sytuacja nie ma związku z rzeczywistością. Poniższa wiadomość SMS to sygnał od naszego czytelnika, który w ostatnim czasie nawet niczego nie zamawiał, nie mówiąc o rozważaniach związanych z opłatami celnymi. Oszust wyraźnie liczy na szczęście i znalezienie takiej ofiary, która nie będzie się długo zastanawiać i kliknie łącze z wiadomości SMS.

Fałszywa wiadomość SMS
Fałszywa wiadomość SMS© dobreprogramy

Jeśli odbiorca fałszywego SMS-a nie zorientuje się, że ma do czynienia z oszustwem i kliknie link, zostanie przeniesiony na spreparowaną stronę, która tylko przypomina autentyczny serwis szybkich płatności. Oszuści wykorzystują ją, aby przejmować dane logowania do bankowości. Login i hasło zostają wprost przesłane atakującym i wówczas to oni próbują zalogować się na prawdziwe konto ofiary. Jeśli ta poda również kod z SMS-a uwierzytelniającego (o co na tym etapie raczej nietrudno), kradzież pieniędzy z rachunku to formalaność.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przestrzegamy więc przed takimi SMS-ami oraz klikaniem linków, których nie znamy. Zwłaszcza te skrócone są niebezpieczne bo w praktyce ukrywają przed użytkownikiem docelową stronę, na którą można trafić. Finalnie zakładamy, że o ewentualnych problemach z paczką firma kurierska informowałaby przynajmniej drogą e-mailową, a nie krótkim SMS-em. Przypominamy też o możliwości zgłaszania podejrzanych wiadomości SMS do analizy zespołowi CERT Polska.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)