SMS z numeru 506023983. Sprawdź, jak zareagować

SMS z numeru 506023983. Sprawdź, jak zareagować11.01.2023 13:47
SMS w smartfonie
SMS w smartfonie
Źródło zdjęć: © dobreprogramy.pl | Oskar Ziomek

Wiadomości SMS o abonamencie Netfliksa czy rzekomej niedopłacie za energię elektryczną codziennie nękają Polaków. To próby oszustwa, które prowadzą do utraty pieniędzy z konta. Taki SMS można otrzymać między innymi z numeru 506023983. Tłumaczymy, jak należy się zachować.

Jeśli otrzymasz wiadomość SMS, w której ktoś sugeruje niedopłatę za energię elektryczną czy zawieszenie konta w serwisie Netflix, przede wszystkim nie reaguj pochopnie. Oszuści liczą na wywołanie skrajnych emocji i zachęcenie odbiorcy wiadomości SMS do szybkiego kliknięcia załączonego linku. Zwykle to proszenie się o kłopoty - łącze prowadzi bowiem do spreparowanego serwisu szybkich płatności.

Fałszywą wiadomość SMS tego typu można dostać od różnych nadawców. Jedno z najnowszych zgłoszeń tego rodzaju, jakie trafiło do redakcji, dotyczy numeru 506023983 i w tym przypadku - subskrypcji Netfliksa. Mając wątpliwości co do opłat, w każdym przypadku warto na własną rękę sprawdzić stan środków na koncie. Polecamy więc zalogować się na swoje konto w usłudze i przeanalizować historię wpłat.

Fałszywy SMS o Netfliksie
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Fałszywy SMS o Netfliksie

Samą podejrzaną wiadomość można natomiast przekazać do analizy bezpieczeństwa zespołowi CERT Polska. Badacze czekają na zgłoszenia podejrzeń phishingu, ale nie wiadomości SMS Premium. Trzeba także pamiętać o limicie zgłoszeń z jednego numeru telefonu. Podejrzany SMS dobrze jest także usunąć z samej skrzynki odbiorczej, by w przyszłości przypadkiem nie kliknąć łącza. Numer nadawcy można również dodać do czarnej listy, by zabezpieczyć się na przyszłość.

Czy warto kupić kamerę internetową Logitech Brio 500?

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)