799 448 084 - ten numer trzeba zapisać. Sprawdź, kiedy się przyda

799 448 084 - ten numer trzeba zapisać. Sprawdź, kiedy się przyda

Ten numer warto zapisać
Ten numer warto zapisać
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
10.01.2023 16:14

Numer telefonu +48799448084 może się przydać w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego warto zapisać go w książce w telefonie. To kontakt, który okazuje się niezbędny, by zgłosić podejrzany SMS do analizy bezpieczeństwa.

Numer 799448084 to kontakt do zespołu z CERT Polska, który zachęca, by wykorzystywać go do zgłaszania podejrzanych wiadomości SMS. W dobie codziennych ataków tego rodzaju, warto więc zapisać wspomniany numer w telefonie, aby przekazać SMS w ręce specjalistów bezpieczeństwa. Jeśli wiadomość przesłana na numer +48799448084 okaże się oszustwem, może to poskutkować wydaniem dodatkowych komunikatów ze strony CERT Polska, by ostrzec innych przed możliwym atakiem.

Ponieważ CERT oczekuje od Polaków przekazywania potencjalnie niebezpiecznych wiadomości SMS w niezmienionej formie, najwygodniej jest, kiedy numer +48799448084 znajduje się już w książce adresowej. Wówczas najłatwiej przesłać podejrzaną wiadomość SMS do nowego odbiorcy. Trzeba jednak przy tym pamiętać o pewnych zasadach. Z jednego numeru można przekazać maksymalnie 3 SMS-y w ciągu 4 godzin, trzeba także pamiętać, że chodzi o analizę phishingu, toteż wiadomości SMS Premium co do zasady nie pasują do tej kategorii.

Fałszywe wiadomości SMS trafiają do Polaków codziennie. W ostatnim czasie odnotowujemy szczególnie wiele zgłoszeń dotyczących SMS-ów o Netfliksie i rzekomo planowanym odłączeniu energii elektrycznej przez niedopłatę na koncie. SMS-y o wstrzymanych paczkach nie są już tak często spotykane jak w okresie przedświątecznym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Po otrzymaniu fałszywej wiadomości SMS, poza możliwością zgłoszenia jej do zespołu CERT Polska pod numerem 799448084, warto rozważyć dodanie danego numeru do czarnej listy w telefonie. W przyszłości pozwoli to uniknąć podobnego ataku od tego samego nadawcy. Nie rozwiązuje to rzecz jasna problemu, ale ogranicza skalę - często kolejne ataki realizowane są z tych samych numerów telefonów od wielu miesięcy.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)