SMS z numeru 511048627. Takie wiadomości po prostu ignoruj

Uwaga na fałszywe SMS-y
Uwaga na fałszywe SMS-y
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

07.04.2022 14:11, aktual.: 08.04.2022 07:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli dostałeś SMS z numeru +48511048627, najlepiej zrobisz jeśli go zignorujesz, zgłosisz odpowiednim służbom, a potem usuniesz z telefonu. Między innymi z tego numeru wysyłane są bowiem fałszywe wiadomości o rzekomo nieuregulowanym rachunku na Allegro.

Od kilku dni obserwujemy nową odmianę oszustwa SMS-owego, w którym tym razem ktoś wykorzystuje wizerunek Allegrostraszy blokadą konta, jeśli nie zostanie uregulowany rachunek. Choć wyobrażamy sobie, że taki scenariusz jest możliwy (na przykład w wyniku zignorowania opłat za prowizję od sprzedaży), to opisywany SMS z numeru 511048627 nie ma związku z autentyczną komunikacją w takiej sprawie. O fałszywej wiadomości z tego numeru poinformował nas czytelnik.

W przytaczanym przypadku mamy do czynienia z typowym podszywaniem się pod znaną firmę. Oszust ma nadzieję, że osoba, do której trafi fałszywy SMS, faktycznie posiada konto na Allegro i w obawie o jego utratę, machinalnie kliknie link załączony w wiadomości. W ten sposób ofiara zostanie przekierowana do fałszywego serwisu płatności, gdzie docelowo - po wypełnieniu formularzy - straci pieniądze z konta, bo oszust sam się na nie zaloguje, by przelać pieniądze na własny rachunek.

Fałszywy SMS
Fałszywy SMS© dobreprogramy

Po otrzymaniu takiej lub podobnej wiadomości, warto podejść do tematu na chłodno. Temat wypada zweryfikować, na własną rękę kontaktując się z Allegro lub sprawdzając stan swoich płatności w serwisie. Kiedy już potwierdzi się, że wiadomość jest próbą oszustwa, numer nadawcy można dodać do czarnej listy, a samą wiadomość SMS zgłosić zespołowi CERT Polska, a później po prostu usunąć.

O dodatkowy komentarz w sprawie poprosiliśmy także Allegro, ale jak na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Kiedy tak się stanie, niniejszy tekst zostanie zaktualizowany.

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)