Telefon z nieznanego numeru? Sprawdź, czy jest bezpieczny

Rozmowa telefoniczna
Rozmowa telefoniczna
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek

25.05.2022 07:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie wiesz, kto dzwonił? Połączenie z nieznanego numeru może zaskoczyć, ale nie zawsze można je odebrać. Oddzwanianie, o ile nie jest wpisane w charakterystykę wykonywanej pracy, nie zawsze jest bezpieczne, bo w ten sposób można się naciąć na niechciane opłaty.

Przed podjęciem decyzji, czy warto oddzwonić, polecamy poświęcić odrobinę czasu i sprawdzić, czy dany numer jest bezpieczny. W sieci istnieje szereg stron poświęconych temu zagadnieniu. Użytkownicy, którzy odebrali telefon i nie oceniają rozmowy pozytywnie, chętnie dzielą się opiniami dotyczącymi konkretnego numeru telefonu. W ten sposób można sprawdzić, czy dzwoniący to na przykład telemarketer.

Jak sprawdzić numer telefonu?

Chcąc sprawdzić, kto dzwonił, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki jednego z serwisów poświęconych nieznanym numerom. Popularne na naszym rynku to między innymi:

  • nieznany-numer.pl
  • ktoto.info
  • numerytelefonu.com
  • czyjtonumer.net
  • czyjnumerek.pl

Jak widać na przykładzie serwisu nieznany-numer.pl, można w ten sposób dotrzeć do komentarzy osób, które miały już styczność z danym numerem telefonu i w jakiś sposób oceniły jego właściciela. Oczywiście w praktyce można tu liczyć na znalezienie głównie numerów z negatywnymi opiniami - nękających, należących do internetowych oszustów lub telemarketerów. Generalnie jednak - o to chodzi. Numer bez opinii prawdopodobnie jest bezpieczny i należy do osoby prywatnej.

Przykładowa informacja zwrotna o konkretnym numerze
Przykładowa informacja zwrotna o konkretnym numerze© Nieznany-numer.pl, dobreprogramy

Podana za przykład usługa nieznany-numer.pl ma także formę aplikacji mobilnej. Po zainstalowaniu w telefonie z Androidem, program na bieżąco informuje o opiniach dotyczących danego numeru telefonu - także w momencie, gdy ktoś dopiero dzwoni. Warto mieć na uwadze także inne programy, które działają na podobnych zasadach. Dobry wybór to także Truecaller, ciekawa alternatywa - Sync.ME.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)