Oszustwo na WhatsAppie. "Ale już zapłaciłam za zamówienie"

Oszustwo na WhatsAppie. "Ale już zapłaciłam za zamówienie"

Oszustwo na WhatsAppie
Oszustwo na WhatsAppie
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
02.04.2022 12:29, aktualizacja: 02.04.2022 13:24

Użytkownicy WhatsAppa, którzy sprzedają przedmioty w internecie, muszą pamiętać, że finalizacja transakcji poza danym serwisem to proszenie się kłopoty. Jak widać po zgłoszeniu naszej kolejnej czytelniczki, oszuści wciąż starają się przekonać sprzedającego do "DPD dostawy".

Scenariusz opisywanego ataku jest zawsze taki sam. Sprzedający wystawia przedmiot w internecie (na przykład na Allegro, OLX czy Vinted), a następnie rzekomy kupujący zwraca się do niego na WhatsAppie, aby dogadać szczegóły transakcji. Rozmowa jest zazwyczaj krótka i prowadzi do przesłania sprzedającemu fałszywego linku do "formularza odbioru pieniędzy", często pod szyldem nieistniejącej usługi "DPD Dostawa".

Jeśli sprzedający nie zorientuje się, że link jest spreparowany, a podawanie danych logowania do banku czy karty płatniczej, by odebrać skądś pieniądze - absurdalne, niestety docelowo straci pieniądze z konta. Oszuści liczą na brak świadomości użytkowników i machinalne działanie, które doprowadzi do przekazania im loginu i hasła do bankowości elektronicznej, a potem kodów z SMS-ów uwierzytelniających.

Zgłoszenie od pani Aleksandry
Zgłoszenie od pani Aleksandry© dobreprogramy

W tym konkretnym przypadku nasza czytelniczka, pani Aleksandra, od razu zorientowała się, że chodzi o oszustwo. Najczęściej zwrócenie uwagi, że jest się świadomym przekrętu, ucina rozmowę, ale tym razem "kupująca" była szczególnie natarczywa, pisząc niemal z pretensjami, że "już zapłaciła za zamówienie i wpłaciła pieniądze".

W praktyce nic takiego nie mogło mieć miejsca - chodzi o wywołanie emocji i poczucia winy u sprzedającego, który miałby w ostatecznym momencie uwierzyć, że transakcja jest wiarygodna. Godne zaufania są tymczasem wyłącznie te umowy kupna-sprzedaży, które finalizuje się oficjalną drogą, a więc z wykorzystaniem mechanizmów oferowanych na przykład przez Allegro, OLX czy Vinted.

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)