1,4 mln aut podatnych na zdalny atak otrzyma aktualizację firmware

1,4 mln aut podatnych na zdalny atak otrzyma aktualizację firmware

1,4 mln aut podatnych na zdalny atak otrzyma aktualizację firmware
26.07.2015 09:28

Luka w oprogramowaniu najnowszych samochodów, która pozwoliła na zdalne uzyskanie do nich dostępu i przejęcie kontroli nad przepustnicą, hamulcami, a nawet układem kierowniczym, ma zostać załatana, przynajmniej w kilku modelach. Fiat Chrysler NV ogłosił, że wzywa 1,4 mln właścicieli podatnych aut do autoryzowanych serwisów, gdzie ich firmware zostanie zaktualizowane. Ci, którzy nie będą mogli osobiście się stawić w serwisach, otrzymają pocztą pendrive z odpowiednią łatką.

Obraz

Przedstawiciele Fiata Chryslera podkreślają, że nie są znane żadne przypadki zastosowania odkrytej przez badaczy Charliego Millera i Chrisa Valaseka luki, i działanie takie wynika jedynie z najwyższej troski o bezpieczeństwo kierowców. Trudno oczywiście w to uwierzyć – wcześniej czy później ataki takie zaczną występować w rzeczywistości, choćby ze względu na rosnącą złożoność wbudowanych systemów multimedialnych, podłączanych do szyny CAN auta.

Nie jest bowiem możliwe stworzenie szyny CAN działającej tylko w trybie do odczytu – podsystemy samochodu wysyłają swoje komunikaty i polecenia, o priorytecie wyznaczonym unikatowymi identyfikatorami, a reagują na nie inne podsystemy. W teorii radio nie powinno umieć wysłać komunikatu o wykryciu bliskiej kolizji i konieczności uaktywnienia hamulców, ale złośliwe malware takiego komunikatu może się nauczyć – i wiadomość rozesłać. Dlatego te wszystkie najnowsze auta, korzystające jednak z magistrali danych pamiętającej lata osiemdziesiąte, nigdy nie będą w pełni bezpieczne, chyba że zaczną być w nich stosowane niezgodne ze standardem zapory sieciowe. Sam CAN nie posiada bowiem żadnych mechanizmów ochronnych ani nie stosuje żadnych protokołów uwierzytelnienia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)