Blog (126)
Komentarze (1.5k)
Recenzje (0)
@BananBlogi na dobrychprogramach - Grudzień i 2012 rok (18)

Blogi na dobrychprogramach - Grudzień i 2012 rok (18)

16.01.2013 00:31, aktualizacja: 16.01.2013 10:36

Jak napisał gowain pod poprzednim podsumowaniem:

Banan jak zawsze dobra robota! A na Sylwestra nie szalej za bardzo :P

no właśnie... Sylwester Sylwestrem, a na Nowy Rok wylądowałem w szpitalu przez co byłem zmuszony przesunąć w czasie podsumowanie. Mam nadzieję, że jego treść podsumowująca ubiegły miesiąc, rok (i nie tylko) zrekompensuje Wam oczekiwanie =)

Chociaż... z drugiej strony w ostatnim podsumowaniu pisałem, że to może się trochę przeciągnąć, tak jakbym coś przeczuwał. A z resztą...

Grudzień - ogółem

Sięgnąłem dalej w historię bloga i wyobraźcie sobie, że przez cały miesiąc wszystkie wpisy trafiają na stronę główną bloga. W grudniu 2009 roku tak właśnie było. Na blogu mieliśmy 22 wpisy, a blogerów było zaledwie szesnastu. Natomiast już w grudniu 2012 roku mieliśmy niemal 300 wpisów i aż 123 blogerów, a średnio na każdego z nich przypadał jeden wpis na głównej. Tak, wiem konkursy i masa blogerów, która może blogować tylko by wygrać =|

447014

W tym miejscu normalnie byłby wykres z liczbą komentarzy, ale to podsumowanie jest specjalne, więc wyjątkowo o komentarzach opowiem w nieco dalszej części wpisu.

Pierwsza trójka blogerów według liczby wpisów

(18/1/2013) - (zestawienie/miesiąc/rok)

Największą liczbę wpisów opublikował deepone, było ich 14, ale to Shaki81 ma aż 8 wpisów na głównej. Co ciekawe 3 jego wpisy nie trafiły na stronę główną, a jest moderatorem, więc moderatorzy grają fair. To znaczy nie dzieje się to, czego się obawiano, czyli że wszystkie wpisy każdego z moderatorów będą trafiały na główną.

447019

TOP 10 wpisów według liczby komentarzy

(18/1/2013) - (zestawienie/miesiąc/rok)

Tym razem najwięcej waszych komentarzy zdobył wpis, który napisał Shaki81. Wspomniany wpis należy do serii "Specjalista ds. teleinformatycznych", a w nim autor opisuje pomysł wdrożenia na kilku szpitalnych komputerach jednej z dystrybucji Linuxa.

447023

Głos Ludu

O co w tym chodzi? Bloger, który chociaż raz w ubiegłym miesiącu został wyróżniony w podsumowaniu tygodnia (news) zgłasza się w komentarzach i tworzy listę pięciu wpisów, które jego zdaniem były najlepsze w trwającym miesiącu (styczniu). Jeśli w tym miesiącu napisze jakieś wpisy (bądź wpis), ma za zadanie wytypować najlepszy z nich (jeśli było więcej) i go przedstawić na zakończenie. Wszystko w podobnej formie jak poniżej (z uzasadnieniem) - lub tak jak w poprzednich podsumowaniach.

W poprzednim podsumowaniu do Głosu Ludu zgłosił się gowain:

Grudzień, mimo że to zimowy miesiąc, sprawił, że blogi rozkwitły jak oszalałe :) Jak wiadomo konkurs o Win8 zrobił swoje – wpłynąłem na suchy przestwór oceanu, żeby wyłowić 5 prawdziwych, jak dla mnie, pereł. Kolejność losowa.

1. Naprawa zasilacza do laptopa

Przydatny poradnik napisany przez deepone. Dzięki temu wpisowi, odrobinie szczęścia i umiejętności majsterkowania można zaoszczędzić trochę grosza naprawiając samemu zasilacz.

2. Oddajemy naszego smartphone'a do serwisu, czyli jak to się robi w Polsce (czytaj - jak z telefonu zrobić 'cegłę')

Cała seria wpisów, których autorem jest _tommy_. Warto wiedzieć na jaki "legendarny" serwis uważać i co można zrobić przed oddaniem telefonu na reklamację. Seria idealna "ku przestrodze".

3. Quo vadis, Dobreprogramy?

Wpis, który niejako sprowokował do wypowiedzenia się części Redakcji na temat sytuacji na naszym ukochanym :P portalu - mi osobiście szkoda, że nie ma (tak jak chyba na HZ wspominaliśmy) takiego miejsca na DP, gdzie Redakcja mogłaby informować choćby raz na miesiąc co się dzieje w DP itp.

4. Samsung Galaxy Note 10.1 - wspaniały gadżet... do kuchni

Jak zawsze, niezawodny command-dos w iście swojskim klimacie testuje Galaxy Note 10.1. Nie wiem jak, nie wiem czemu - ale ta recenzja podobała mi się ostatnio najbardziej ze wszystkich :)

5. Porównanie tabletów 7-calowych w cenie do ~1000 zł

Wpis doceniam za to, że autorowi chciało się odwalić kawał dobrej roboty. Potężne i chyba wyczerpujące temat zestawienie tabletów. Kompendium wiedzy dla tych, którzy są akurat na etapie kupna.

Z moich trzech wpisów napisanych w grudniu polecam „Czas na Playbo...oka :) ”, który spotkał się z miłym przyjęciem ze strony czytelników – jak nie braknie sił to będzie coś więcej w tym miesiącu o BlackBerry :)

Na koniec...

oczywiście żartuje mam dla Was jeszcze sporo, mam nadzieję ciekawych danych =)

Ogólnie - od początku bloga i poszczególne lata

Blog dobrychprogramów wystartował 24 sierpnia 2009 roku, a pierwszy wpis o godzinie 21:24 opublikował redaktor TomekB, a jego tytuł to "Witamy na łamach bloga czytelników! :-) ". Krótki blogowy rok na dobrychprogramach zakończył się wtedy na liczbie 93 wpisów czyli jakąś 1/3 tego co napisaliście w ubiegłym miesiącu =P W 2010 roku, dokładnie 18 sierpnia oprych pobił swoim wpisem komentarzowy rekord. Był to wpis "Ubuntu x64 10.04 - Tydzień I - Ostateczna porażka? " i zdobył aż 248 komentarzy. Rok 2010 był pierwszym całym rokiem dla bloga dobrychprogramów i w czasie jego trwania na blogu pojawiło się aż 784 wpisy. Rekord oprycha z 2010 roku musiał czekać aż niespełna rok na pobicie, 27 lipca 2011 roku msnet opublikował wpis pod tytułem "Steam - zachęta do piractwa... ", który tylko nieznacznie poprawił wcześniejszy rekord, bo miał 266 komentarzy. Dwa dni później po opublikowaniu rekordowego wpisu blogera msnet, ja napisałem pierwsze w historii "Blogi na dobrychprogramach - Lipiec ", wyniki w nim zawarte liczyłem za pomocą kartki i długopisu. Dlatego, że spodobała wam się moja idea liczbowego podsumowania miesiąca, to tworze je do dziś dzięki danym od redakcji, a jak na razie od pierwszego podsumowania minęło półtora roku. W 2011 roku liczba wpisów w porównaniu do roku 2010 praktycznie się podwoiła, bo wynosiła ich aż 1550. No i pozostał jeszcze ubiegły, 2012 rok. 15 listopada ubiegłego roku masakra z Microsoftu postanowił opublikować wpis "Windows 8: Fakty i mity ". Tekst pracownika firmy z Redmond pobił wszelkie rekordy pod względem komentarzy uzyskując ich aż 306. Co ciekawe pół roku wcześniej czyli 8 czerwca DjLeo opublikował wpis, który jak dotychczas otrzymał najwięcej komentarzy ze wszystkich wpisów, które nie trafiły na stronę główną bloga. Ten wpis to "Euro2012 - przewodnik kibica " i zdobył 253 komentarzy. W tej kategorii bardziej spodziewałem się, że najwięcej komentarzy będzie miał wpis jednego z założycieli dobrychprogramów, czyli Krogulca ze swoim blogiem o Nokii N9, ale jednak się myliłem, chociaż nie dużo, bo jego wpis jest zaraz na drugim miejscu za tekstem DjLeo i ma 218 komentarzy. W 2012 po raz kolejny, rok po roku został pobity rekord liczby wpisów, było ich aż 2231. Nie da się ukryć, sporo. Kolejny 2013 został rozpoczęty przeze mnie, o godzinie pierwszej w nocy 1 stycznia opublikowałem pierwszy wpis w tym roku "Banan znęca się nad drukarką EPSON XP-205 " czyli kolejna recenzja w mojej serii wpisów. Początek dnia zaczął się wpisem, ale dzień skończył się wstrząśnieniem mózgu i pobytem w Rzeszowskim szpitalu na Chirurgii Dziecięcej. Jeszcze musiałem się tam wlec, bo w Leżajsku nie ma takiego oddziału =(

TOP 10 blogerów według liczby wpisów i według liczby komentarzy w 2012 roku

(18/1/2013) - (zestawienie/miesiąc/rok)

Dane w tej kwestii dla poprzednich lat podawałem już w poprzednim podsumowaniu roku. Dlatego tym razem zapoznamy się tylko z 10 blogerami, którzy byli najaktywniejszy w 2012 roku pod względem wpisów i 10 blogerów, których wpisy budziły najwięcej emocji.

Jak można zauważyć w czołówce są tylko blogerzy, którzy napisali całkiem sporo wpisów. Różni bywają blogerzy, niektórzy poprzez kilka wpisów, które ruszają drażliwe tematy potrafią zdobyć mnóstwo komentarzy, bywają i tacy, którzy piszą dużo wpisów, a do każdego dostają po kilka komentarzy. Takie grosz do grosza, a będzie kokosza. Wystarczy popatrzeć na tabelkę, żeby nie mieć już większych wątpliwości.

Na pierwszej pozycji uplasował się lucas__ z 1384 komentarzami, tuż za nim na drugim miejscu Shaki81 z 1364 komentarzami, natomiast ja wpadłem na trzecie miejsce na podium z 1175 komentarzami.

447048
447049

Według liczby wpisów pierwsze trzy pozycje zajmują te same osoby, co według liczby komentarzy, ale pozmieniali się trochę miejscami. Tym razem na miejscu pierwszym jest Shaki81 z 60 wpisami w 2012 roku, następnie ja z 57 wpisami i oczywiście lucas__ z 54 wpisami.

447051

Liczba wpisów, komentarzy, blogerów w poszczególnych miesiącach 2012 roku - porównanie

Tym razem chciałbym odświeżyć Wam pamięć i przedstawić pełną liczbę wpisów, komentarzy i blogerów z poszczególnych miesięcy 2012 roku i porównać je ze sobą.

W tabelce można zauważyć jak z roku na rok rosła liczba wpisów, choć zdarzały się wyjątki, ale one tylko potwierdzają regułę. Zerknijmy np. na październik w 2009 było tylko 11 wpisów, a już rok później blogerzy opublikowali 100 wpisów. W 2011 wpisów było wyjątkowo mniej niż w roku 2010, natomiast w 2012 nastąpił wzrost o połowę w stosunku do 2010 roku.

447055

Tym razem wziąłem 4658 wpisów, czyli wszystkie opublikowane od początku istnienia bloga, do końca 2012 roku i ich komentarze posegregowałem od największej do najmniejszej wartości, a następnie zrobiłem wykres.

Na poniższym wykresie (najlepiej przybliżyć klikając w obrazek) możemy zauważyć, że aż połowa wpisów na blogu nie osiąga 10 komentarzy, a zaledwie jakieś 250 wpisów przekracza barierę 50 komentarzy.

447058

Skoro już jesteśmy przy komentarzach, to przygotowałem kolejną tabelkę. No i powiało nudą... miesiąc w miesiąc mamy tendencje wzrostowe, żadnych spadków tylko uśmiechnięta buźka =P

447060

Na początku wpisu opuściłem publikowany przy każdym podsumowaniu wykres słupkowy komentarzy, żeby tym razem pojawił się w pełnej okazałości, czyli ze wszystkimi komentarzami od początku historii bloga.

Na poniższym wykresie można zauważyć spadek liczby komentarzy w stosunku do pozostałych miesięcy zawsze w październiku. Wiecie może czym to jest spowodowane?

447063

Blogerzy również nie próżnują, ba jest nas coraz więcej! Tylko w lutym 2012 roku można zauważyć spadek o ok. 10 blogerów względem analogicznego okresu w roku 2011 ale to tylko pojedyncza wpadka. Najlepsze, że coraz więcej osób chce pisać - w dodatku bardzo dobrze =)

447065

Kiedy publikujemy wpisy - poszczególne lata

Zastanawialiście się może w jaki dzień tygodnia publikujemy najwięcej wpisów?

447068
447069
447070
447071
447072

Jak można zauważyć na powyższych wykresach bardzo często wpisy publikowane są we wtorek. Najwięcej wpisów opublikowanych w ten dzień tygodnia było w 2010 i 2011 roku, a na drugim miejscu w tych latach był poniedziałek. Natomiast w 2009 i 2012 roku najwięcej wpisów było publikowanych w czwartek, a w 2012 również w poniedziałek było sporo. Z powyższych danych można wywnioskować, że publikując w środę, piątek, sobotę i niedzielę mamy szanse, że nasz wpis przeczyta więcej osób.

W takim razie w jaki dzień miesiąca najczęściej publikowane są wpisy?

447075
447076
447077
447078
447079

Na powyższych wykresach można zauważyć, że w poszczególnych latach wpisy były publikowane nie równomiernie. Ciężko jest wskazać zależności, ale gdyby się przyjrzeć to często na początku i w środku miesiąca można wypatrzyć wzmożoną aktywność blogerów.

Pozostał jeszcze podział opublikowanych wpisów według godzin.

447082
447083
447084
447085
447086

W przypadku godzin zależność z każdym rokiem jest taka sama i można ją zobaczyć gołym okiem. Otóż najwięcej wpisów jest publikowanych między godziną 11 a północą. Natomiast od północy do 11 na wykresie można zauważyć "dołek". Najciekawsze jest to, że o 3-4 w nocy blogerzy publikują więcej wpisów niż o 6 rano.

Na zakończenie

Po raz kolejny przepraszam za to, że podsumowanie pojawiło się tak późno. Zapraszam również kolejnych blogerów do zgłaszania się do Głosu Ludu tym razem do podsumowania stycznia, które opublikuję w lutym. Kolejne podsumowanie roku oczywiście za rok. Polecam również newsa na dziesięciolecie portalu, w którym między innymi została podana pierwsza dziesiątka blogerów według wpisów od początku powstania bloga, w kolejności od najaktywniejszego blogera. Pozdrawiam, Banan =)

Internet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)