Prokuratura USA: nie chcemy już furtek, trzymajcie dla nas niezaszyfrowane kopie

Strona główna Aktualności

O autorze

Amerykańska administracja federalna przedstawiła swoje oficjalne stanowisko w kwestii technologii kryptograficznych używanych we wszelkiego rodzaju systemach komunikacji internetowej. Wczorajsze wystąpienie zastępcy prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych Roda Rosensteina na konferencji 2017 North American International Cyber Summit, nie pozostawia nam żadnych wątpliwości: nie można już w żadnym stopniu ufać własnościowemu oprogramowaniu komunikacyjnemu z USA.

Podczas swojego wystąpienia Rod Rosenstein oznajmił, że Departament Sprawiedliwości zmienił swoje poprzednie stanowisko. Nie będzie już żądał od producentów oprogramowania specjalnego dostępu na każde żądanie organów ścigania we wszelkiego rodzaju komunikatorach. Rozumie, że producenci mogą obawiać się osłabienia swoich kryptosystemów tylko po to, by pomóc policji w odszyfrowaniu wiadomości i nośników pamięci. Stwierdził więc:

Szyfrowanie ma swoją wartość. Jest ono fundamentem bezpieczeństwa danych, niezbędnym do ich ochrony przed cyberatakami. Jest kluczowe dla wzrostu i rozkwitu cyfrowej gospodarki. W pełni jej popieramy. Popieram silne i odpowiedzialne szyfrowanie.

Haczykiem jest oczywiście słowo „odpowiedzialne”. Zastępca prokuratora generalnego pod pojęciem odpowiedzialnego szyfrowania rozumie takie, w którym operatorzy usług i aplikacji zachowują możliwość dostarczenia władzy niezaszyfrowanych kopii komunikatów i danych przechowywanych na urządzeniach, oczywiście gdy zobliguje ich do tego nakaz sądowy. Innymi słowy, Departament Sprawiedliwości życzy sobie utrzymywania niezależnej infrastruktury archiwizującej, zawierające wszystkie szyfrogramy w postaci jawnego tekstu. Nie trzeba chyba specjalnie tłumaczyć, że praktycznie uniemożliwia to zaoferowanie działającego szyfrowania typu end-to-end.

Takie ujęcie sprawy nie zaskakuje. Rod Rosenstein ogłosił bowiem kilka tygodni temu podczas spotkania na US Naval Academy, że amerykańska konstytucja nie daje nikomu prawa do absolutnej prywatności. Pojawienie się niemożliwych do złamania systemów szyfrowania jest poważnym problemem dla systemu sprawiedliwości, który do tej pory działał w założeniu, że usprawiedliwiona potrzeba organów ścigania może przeważyć prawo obywatela do prywatności. Mówił wówczas:

Nasze społeczeństwo nigdy wcześniej nie było w sytuacji, w której dowód przestępczego działania był całkowicie niewykrywalny, i to mimo pozyskania przez oficerów policji nakazu sądu. Jednak taką właśnie sytuację tworzą firmy technologiczne (…) mimo że nigdy nie było prawa do absolutnej prywatności. W ramach Czwartej Poprawki rozmowy mogą zostać podsłuchane, a zamknięte urządzenia otwarte, jeśli władze uwiarygodnią to, że służyły przestępstwu. Odporne na nakazy sądowe szyfrowanie łamie zaś konstytucyjną równowagę, wynosząc prywatność ponad bezpieczeństwo publiczne, czyniąc z rozmów i urządzeń strefy bezprawia, w których przestępcy i terroryści mogą działać bez obawy o wykrycie przez policję i skazanie przez sądy.

Podczas swojego wczorajszego wystąpienia Rosenstein odniósł się też do kwestii cyberzagrożeń, wymierzonych w Stany Zjednoczone. Wspomniał o botnetach Internetu Rzeczy, które mogą zaatakować spore obszary Internetu, o hakerach, którzy mogą przeprowadzić krwawe w skutkach ataki na autonomiczne pojazdy, oraz operacjach szpiegowskich prowadzonych przez rządy innych państw. Oczywiście jedyną drogą, by obronić się przed tym wszystkim, jest pełna współpraca ze służbami federalnymi – stwierdził zastępca prokuratora generalnego USA.

Komunikacja poza USA?

Internauci na szczęście nie są skazani na korzystanie tylko z rozwiązań amerykańskich firm, narażonych na naciski ze strony administracji Donalda Trumpa. W naszej bazie znajdziecie dwa funkcjonalne, zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa komunikatory, których producenci pozostają poza jurysdykcją amerykańskich sądów. Oto one:

© dobreprogramy