Bitcoiny w PIT: Ministerstwo Finansów przypomina o obowiązku podatkowym

Bitcoiny w PIT: Ministerstwo Finansów przypomina o obowiązku podatkowym

Bitcoiny w PIT: Ministerstwo Finansów przypomina o obowiązku podatkowym
24.11.2016 14:11, aktualizacja: 24.11.2016 14:27

Poszukujące pieniędzy Ministerstwo Finansów zainteresowało sięw końcu osobami obracającymi bitcoinami. W odpowiedzi nainterpelację posła Mirosława Suchonia, określono zasadypodatkowe, według których rozliczać należy zyski uzyskane zespekulacji kryptowalutą. Sprawa jest jasna: wszelkie dochodywynikające z wymiany bitcoinów na inne waluty należy wykazać wformularzu PIT i zapłacić od tego podatek dochodowy.

Jak wyjaśniaPiotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Finansów,„wirtualna waluta Bitcoin” jest objęta regulacją ustawy z dnia26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z art. 18tej ustawy wynika, że za przychód z praw majątkowych uważa się wszczególności, przychody z praw autorskich i praw pokrewnych wrozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych,praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorówzdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Co to ma wspólnego z bitcoinami? Otóż ta lista to częśćznajdującego się w ustawie otwartego katalogu przychodów z prawmajątkowych. Te prawa podzielone są na roszczenia, uprawnieniakształtujące i zarzuty – a wszystkie one pozostają w ścisłymzwiązku z ekonomicznym interesem uprawnionego, mogą byćprzedmiotem obrotu oraz posiadają określoną wartość majątkową.Zdaniem Ministerstwa Finansów, przychody z wymiany bitcoinów nainne waluty, tak samo zaliczone mogą być do przychodów prawmajątkowych.

Taka interpretacja obejmuje wszystkich, którzy obracająbitcoinami we własnym imieniu, *w sposób zorganizowany i ciągły,*czyli ich działalność macechy wymienione w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowymod osób fizycznych.

Potwierdzono zarazem znaną już od 2014 roku sytuację bitcoinóww odniesieniu do podatku VAT. Z perspektywy Ministerstwa Finansówhandel kryptowalutą niczym się nie różni od handlu jakąkolwiekinną walutą, jest więc zwolniony z VAT-u.

Taka odpowiedź z jednej strony jest dla społecznościbitcoinowej korzystna, bo podkreśla legalny charakter tejkryptowaluty w naszym kraju, z drugiej jednak strony stanowizapowiedź próby ogarnięcia tego, co w założeniu miało byćnieogarnialne, kontrolowane jedynie przez otwarte oprogramowanie idynamikę wolnego rynku. W tym roku Unia Europejska dała wyraźnysygnał, że nie może znieść tej ekonomicznej wolności: podhasłem walki z terroryzmem i praniem brudnych pieniędzy rozpoczętowprowadzanie planu śledzenia i blokowania funduszy wykorzystywanychdo celów przestępczych.

Zakładając, że anonimowość jest główną wadą kryptowalut,uznano za konieczne objęcie wszystkich firm i instytucjikontrolujących dostęp do nich (w tym giełd i operatorów portfeli)wymogami wymierzonej w walkę z terroryzmem dyrektywy. Dzięki temułatwiej byłoby śledzić transakcje kryptowalutami, służbyśledcze i organy kontrolne uzyskałyby też dane o tożsamościwłaścicieli kont kryptowalutowych poprzez ich dobrowolnesamoujawnienie.

Na szczęście dla miłośników anonimowości wolnego obiegubitcoinów zdławić się już nie da. Każdy może skorzystać zaplikacji Bitsquare, któraotwiera drogę do rozproszonego, niekontrolowanego obrotukryptowalutą między zainteresowanymi członkami społeczności.Później należy tylko ustalić bezpieczny sposób przekazaniaśrodków – z samej sieci nigdy danych o stronach transakcji niewyciągnie, bo ich tam po prostu nie ma.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)