Mapa Internetu — strony też można umieścić na mapie

31.07.2012 15:44, aktual.: 01.08.2012 08:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mapa Internetu, która powstała jako efekt pracy Rusłana Enikiejewa, jak każda inna mapa jest schematem prezentującym obiekty ułożone w określony sposób, który przedstawia ich położenie względem siebie. Tylko jak można określić położenie względem siebie stron internetowych?

Na płaszczyźnie znajduje się ponad 350 tysięcy stron ze 196 krajów i wszystkich stref domenowych. Rusłan zdefiniował „odległość” między stronami jako odnośniki między nimi. Dane o ponad 2 milionach odnośników między stronami pomogły połączyć je w „wyspy”. Im więcej ruchu odbywa się na danej stronie, tym większe koło ją reprezentuje. Jak łatwo się domyślić, wiele takich wysp zostało stworzonych przez strony pochodzące z tego samego kraju i publikujące informacje na podobne tematy. Dla lepszej czytelności strony pochodzące z tego samego obszaru mają ten sam kolor. Ciekawostką są długie grupy stron o podobnym przeznaczeniu, które ciągną się niekiedy przez kilka krajów.

Projekt jest niekomercyjny i utrzymuje się z pieniędzy przekazanych przez odwiedzających. O wykorzystanych algorytmach można przeczytać w pracy naukowej (PDF) z 1999 roku ówczesnego studenta Carnegie Mellon University, zaś wizualizacja inspirowana jest projektem szybkiej symulacji dynamicznych systemów cząstek (PDF). Pod maską projektu znajduje się moc obliczeniowa Google Maps. Wizualizację w pełnej okazałości można oglądać na stronie projektu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (30)
Zobacz także