Nie żyje współtwórca standardu Ethernet. David Boggs miał 71 lat

Nie żyje współtwórca standardu Ethernet. David Boggs miał 71 lat

Wtyczki i krótki przewód Ethernet
Wtyczki i krótki przewód Ethernet
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
03.03.2022 08:03, aktualizacja: 03.03.2022 12:57

David Boggs, współtwórca standardu Ethernet, zmarł 19 lutego 2022 roku w wieku 71 lat. Był inżynierem i informatykiem, z którego efektów pracy w praktyce do dziś korzystamy w domach i biurach, choć pierwsza wersja Ethernetu powstała już w latach 70.

David Boggs rozpoczął w 1973 roku staż w firmie Xerox PARC, gdzie pracowano wówczas nad nowym rodzajem komputera osobistego. Docelowo na jego ścieżce poznawania firmy stanął Bob Metcalfe i to razem z nim w ciągu kolejnych dwóch lat zaprojektował pierwszą wersję Ethernetu, który miał służyć do przesyłania danych na niewielkie odległości. Informację o śmierci Davida Boggsa podał serwis The New York Times. Zmarł w szpitalu w Kalifornii na niewydolność serca.

Ethernet kojarzy się dziś powszechnie przede wszystkim z "tym kablem do internetu", ale ustalona z czasem specyfikacja przewodów i ich połączeń to nie wszystko. Ethernet to przede wszystkim standard komunikacji wykorzystywany w sieciach lokalnych - dzisiaj stosowany jako podstawa łączenia komputerów, drukarek, kamer IP i szeregu innych sprzętów.

Kluczem do sukcesu Ethernetu okazało się specyficzne podejście do tematu już na etapie projektowania komunikacji. Z góry założono bowiem, że "coś może pójść nie tak", a mimo to wszystko powinno działać dalej. W ten sposób pomyślano o kontroli błędów i w praktyce opisano ramki oraz protokoły, znane jako elementy najniższych warstw modelu OSI. Z rozwojem Ethernetu należy też wiązać ideę adresu MAC kart sieciowych.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)