SMS z wezwaniem do zapłaty 2,50 zł - każdy może go dostać

Uwaga na fałszywe SMS-y
Uwaga na fałszywe SMS-y
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

21.11.2022 14:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po raz kolejny ostrzegamy o fałszywych SMS-ach dotyczących paczek, o których zgłoszenia dostajemy codziennie. Ktoś masowo wysyła je do Polaków, żądając przelania rzekomej należności w wysokości 2,50 zł. To próba oszustwa - wypełniając formularz odbiorca sam prosi się o kłopot.

Fałszywe wiadomości SMS o paczkach to prawdziwy problem głównie w okresie przedświątecznym. Atakujący wykorzystują wiele numerów telefonów, aby rozsyłać swoje komunikaty do Polaków licząc, że ktoś da się nabrać i machinalnie zechce dopłacić 2,50 zł do dostawy, by się udała. Oczywiście nie ma to związku z rzeczywistością, bo SMS-y dochodzą nawet do osób, które niczego nie zamawiały.

Otrzymując takiego SMS-a najlepiej po prostu nie reagować lub wręcz go usunąć. Kliknięcie linku przeniesie odbiorcę do spreparowanego formularza szybkich płatności, gdzie zostanie poproszony o wpisanie loginu i hasła, by zalogować się do konta w banku. W rzeczywistości dane przekazywane są oszustom i to oni w tle logują się na autentyczne konto w banku ofiary, kradnąc oszczędności.

Fałszywy SMS o paczce
Fałszywy SMS o paczce© dobreprogramy

Po otrzymaniu fałszywego SMS-a, można także rozważyć przekazanie go do analizy bezpieczeństwa przez specjalistów z CERT Polska pamiętając przy tym, że istnieje ograniczenie w liczbie przesyłania takich wiadomości. W telefonie dostępna jest natomiast czarna lista, pozwalająca zablokować kontakt z danego numeru w przyszłości.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)