alwsl to sposób na zainstalowanie Arch Linuksa w Windowsie 10 – i nie tylko

alwsl to sposób na zainstalowanie Arch Linuksa w Windowsie 10 – i nie tylko

alwsl to sposób na zainstalowanie Arch Linuksa w Windowsie 10 – i nie tylko
05.10.2016 18:50

Wbudowany w Windowsa 10 podsystem Ubuntu wzbudził spore zainteresowanie wśród programistów i administratorów – nagle sensowne i łatwe w użyciu uniksowe narzędzia znalazły się na każdym nowym windowsowym pececie (choć korzystanie z nich do czegokolwiek poważnego wydaje się szaleństwem). Co jednak, gdyby możliwe było uruchomienie linuksowego oprogramowania na innych wersjach Windowsa?Od niedawna rozwijany jest mający temu służyć projekt alwsl. Już dziś potrafi wiele, zainstalujemy w nim już np. Arch Linuksa.

Grupa niemieckich programistów działających pod nazwą Turbo Developers umieściła na GitHubie skrypt wsadowy .bat, który wykorzystując istniejący w Windowsie 10 podsystem WSL (Windows Subsystem for Linux), instaluje na nim Arch Linuksa, a właściwie bazującą na nim dystrybucję o nazwie Turbo.

Obraz

Póki co dostępna jest wczesna wersja instalatora, oznaczona numerem 0.05, której lepiej nie używać na produkcyjnych systemach Windows 10. W połowie października pojawić się ma jednak wersja 0.6, która oprócz instalacji Arch Linuksa pozwoli na tworzenie użytkowników i migawek systemu oraz zarządzanie nimi. Zainstalowany w ten sposób system będzie otrzymywał aktualizacje w trybie ciągłym, tak samo jak Arch.

Linuksowy podsystem LXSS w Windows 10 (źródło: microsoft.com)
Linuksowy podsystem LXSS w Windows 10 (źródło: microsoft.com)

0.6 wciąż jednak będzie tylko dla Windowsa 10. Jednak już pod koniec grudnia deweloperzy obiecują coś bardzo zaskakującego, i zarazem trudnego do zrozumienia. Wersja 1.0 alwsl pozwoli na uruchomienie linuksowego środowiska na wszystkich wspieranych wersjach Windowsa, tj. Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 oraz Windows Server 2012.

Deweloperzy nie wyjaśnili, jak zamierzają to zrobić, biorąc pod uwagę to, że WSL pojawił się dopiero w Windowsie 10. Czyżby zdołali przenieść ten podsystem na inne wersje jądra NT? W krótkiej zapowiedzi na blogu projektu mówią jedynie o protokole, który ma być abstrakcją różnych windowsowych frameworków, poprzez który dostarczyć będzie można wszędzie tę samą funkcjonalność, tj. całą przestrzeń użytkownika Arch Linuksa, dostęp do windowsowego systemu plików oraz pełne wsparcie dla aplikacji okienkowych (X.org).

Niewątpliwie śmiałe to postulaty. Zainteresowanych zapraszamy do śledzenia strony projektu na GitHubie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)