Android z aplikacjami Microsoftu zamiast Windows Phone? To możliwe

Android z aplikacjami Microsoftu zamiast Windows Phone? To możliwe

Android z aplikacjami Microsoftu zamiast Windows Phone? To możliwe
13.11.2017 23:04, aktualizacja: 14.11.2017 14:17

Pora pogodzić się z faktem, że Windows Phone zakończył życie, a Windows 10 Mobile będzie rozwijany tylko dla biznesu. Miłośnicy rozwiązań Microsoftu mogą jednak przygotować sobie smartfon marzeń, korzystając z zamienników aplikacji Google'a na Androidzie. To nie to samo, co kafelki, ale Microsoft oddał nam do dyspozycji sporo dobrej jakości narzędzi, które z powodzeniem zastąpią zestaw Google'a.

Trzeba pamiętać, że są aplikacje, których Microsoft nie zastąpił własnymi rozwiązaniami i prawdopodobnie nigdy tego nie zrobi, a niektórych z nich w ogóle zastąpić nie można. Nie mamy jeszcze aplikacji do obsługi aparatu, sklepu z aplikacjami, instalatora pakietów, usług Google Play, Android Shared Services, framework dialera czy bazowy system Google'a. Przejdźmy jednak do elementów, które możemy spokojnie zastąpić.

Microsoft Launcher

Przerabianie Androida na system Microsoftu wypada zacząć od launchera. Microsoft Launcher, wcześniej znany jako Arrow Launcher, elegancko łączy niektóre elementy Windows Phone'a z Androidowymi klasykami. Launcher synchronizuje dane z kontem Microsoft, a na ekranie zawsze znajdziemy ładną tapetę z obrazów Bing. Przede wszystkim jednak trzeba zwrócić uwagę na wygodną listę aplikacji i pole wyszukiwania z wbudowanym skanerem kodów kreskowych. Można też skorzystać z rozpoznawania mowy po polsku przy wyszukiwaniu.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Jeden z ekranów został poświęcony na najświeższe wiadomości MSN, widok kalendarza i historię aktywności, co pozwala szybko wrócić do przerwanych zajęć.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Next Lock Screen

Kolejną częścią zestawu jest ekran blokady. Tu proponujemy Next Lock Screen, także dający dostęp do wyszukiwarki Bing, a ponadto mający sporo możliwości konfiguracji. Można z jego poziomu przeglądać powiadomienia i kalendarz, uruchomić aparat, a także dzwonić do wybranych kontaktów. Jego podstawową zaletą są jednak opcje oszczędzania energii.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Ekran blokady może się nie włączać gdy otrzymujemy powiadomienie, może mieć ciemniejsze podświetlenie niż reszta systemu i tym podobne. Można też ustalić, że oszczędzanie włączy się gdy poziom naładowania akumulatora będzie niski.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

SwiftKey

Klawiatura SwiftKey to jedna z popularniejszych aplikacji do pisania. Klawiatura od zeszłego roku należy do Microsoftu. Jej podstawową zaletą jest „uczenie się” zwrotów często używanych przez osoby piszące na niej, dzięki czemu można bardzo dobrze ją „wytresować” do własnego sposobu pisania. Dane na ten temat można przechowywać na koncie Microsoft i synchronizować z różnymi urządzeniami. SwiftKey obsługuje oczywiście wiele języków i pisanie przez przeciąganie palcem po wirtualnych klawiszach.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

[join]Wisienką na torcie jest możliwość stworzenia własnej skórki dla klawiatury, włączenia wiersza numerycznego i dobranie odpowiedniego rozmiaru dla ekranu.

Edge

Edge zamiast Chrome'a to oczywisty wybór, gdy chcemy osiąść w środowisku Microsoftu. Przeglądarka nie wyszła jeszcze z fazy testowej, ale zachowuje się poprawnie i można z niej korzystać a co dzień. Do jej zalet należy zaliczyć możliwość kontynuowania czytania stron na komputerze, łatwe otwieranie kart incognito i łatwo dostępny tryb czytania, w którym ukrywane są zbędne elementy stron i można skupić się na tekście.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Outlook (poczta, kontakty i kalendarz)

By uniezależnić się od konta Google trzeba też, a może przede wszystkim, sięgnąć po innego dostawcę poczty niż Gmail. Tu Microsoft także ma dla nas dobre, darmowe rozwiązanie w postaci poczty Outlook.com, a do obsługi aplikację Outlook dla Androida. Poza bogatymi możliwościami w kwestii obsługi e-maili, integracją z chmurą do przechowywania plików i łatwym zarządzaniem załącznikami, aplikacja jest też zaawansowanym kalendarzem z możliwością ustawiania własnych powiadomień.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Wisienką na torcie jest obsługa książki adresowej, łącznie z przeglądaniem wymienionych wiadomości i przesłanych załączników.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Microsoft Office

Aplikacje z pakietu Office to największa siła zestawu Microsoftu. W połączeniu z Office 365 biją darmowy pakiet Google'a na głowę, a nawet w darmowej wersji zapewniają nam sporo więcej możliwości. W skład pakietu wchodzi Word do edycji dokumentów tekstowych, arkusz kalkulacyjny Excel i PowerPoint do tworzenia prezentacji multimedialnych.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

W pakiecie znajdziemy także doskonały program do notowania OneNote, z którym nie może równać się żadna aplikacja Google'a. OneNote daje nam bowiem możliwość pisania odręcznego, umieszczania w notatkach plików i nagrań dźwiękowych, pracy zespołowej i wielu innych praktycznych czynności.

Wisienką na torcie jest aplikacja Office Lens. To bardzo praktyczny „skaner”, przystosowany do fotografowania tablic, wizytówek bądź dokumentów i przerabiania ich na czytelne obrazy.

Microsoft To-Do

Dla użytkowników, którzy nie potrzebują możliwości OneNote, a wystarczy im zamiennik Google Keep, Microsoft przygotował prostą listę zadań – Microsoft To-Do.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

OneDrive

OneDrive to kolejny oczywisty zamiennik aplikacji Google'a. Za darmo otrzymamy 5 GB miejsca na różne pliki. Aplikacja nie ma tak bogatych możliwości w kwestii przechowywania zdjęć jak Zdjęcia Google, ale może automatycznie synchronizować zdjęcia i można przygotować i udostępnić innym galerię.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Skype

Skype jest oczywistym wyborem, gdy szukamy komunikatora Microsoftu. Pionier rozmów głosowych może zastąpić nam zarówno czaty pisane, jak i połączenia głosowe w pewnych warunkach. Jednak nowa szata graficzna aplikacji nie każdemu przypadnie do gustu.

Wiadomości i Pogoda MSN

Microsoft dostarcza także aplikacje informacyjne. Warto tu zainteresować się MSN Wiadomości i MSN Pogoda. W tej pierwszej możemy czytać podzielone na kategorie wiadomości z różnych serwisów informacyjnych, w tym artykuły z naszego portalu. MSN Pogoda zaś to klasyczna pogodynka z mapami meteorologicznymi i prognozami.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Microsoft Translator

Microsoft Translator przyda się wszędzie tam, gdzie chciałoby się sięgnąć po Google Translatora. Aplikacja działa bardzo dobrze, tłumacząc między językami, przy czym ma możliwość tłumaczenia głosowego rozmów, tłumaczenia pisanego tekstu albo fotografowanych napisów. Microsoft Translator świetnie się sprawdzi w podróży i podczas rozmów w międzynarodowym towarzystwie.

Obraz

Microsoft Authenticator

Na koniec warto zapoznać się także z Microsoft Authenticatorem – aplikacją ułatwiającą logowanie i weryfikację tożsamości. Aplikacja może zapewnić dodatkowe zabezpieczenie dwuetapową weryfikacją, a dla kont Microsoft można skorzystać z logowania telefonem.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Niestety oficjalnie w Polsce nie skorzystamy z jeszcze kilku aplikacji, które dobrze by uzupełniły ten zestaw. Przede wszystkim nie zainstalujemy z Google Play SMS Organizera, który pozwala utrzymać w ryzach skrzynkę odbiorczą i przypomina o ważnych wiadomościach. Nie ma też Cortany i usługi muzycznej Microsoft Groove, choć to akurat mała strata.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)