Bezpieczeństwo Androida w 2017 roku. Google publikuje coroczny raport

Bezpieczeństwo Androida w 2017 roku. Google publikuje coroczny raport

Bezpieczeństwo Androida w 2017 roku. Google publikuje coroczny raport
15.03.2018 17:45, aktualizacja: 15.03.2018 18:04

Android nie jest łatwą platformą do zabezpieczenia, po pierwsze to otwarty system występujący na rynku w wielu różnych wersjach na tysiącach różnych urządzeń, po drugie tylko nieznaczna część urządzeń posiada jego najnowszą wersję, a ponadto nawet korzystanie z oficjalnego sklepu z aplikacjami nie jest gwarantem ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem.

Dzisiaj został udostępniony czwarty, coroczny raport dotyczące bezpieczeństwa Androida. Google na oficjalnym blogu podkreśla, że już teraz udało się sporo osiągnąć, podnosząc bezpieczeństwo. W maju 2017 roku została wprowadzona usługa Google Play Protect, której zadaniem jest skupienie w jednym miejscu pakietu zabezpieczeń Androida. Wiele z funkcji Play Protect było dostępnych wcześniej, ale firma chciała uczynić je bardziej widocznymi. Ponadto usługa regularnie sprawdza aplikacje i urządzenia pod kątem szkodliwego oprogramowania. Jeśli zagrożenie zostanie wykryte, użytkownik otrzymuje stosowane powiadomienie. Google już w momencie wprowadzania Play Protect chwaliło się, że codzienne skanowanych jest 50 mld aplikacji.

Według danych Google, wprowadzenie Play Protect, w samym ubiegłym roku przyczyniło się do wykrycia 60,3% potencjalnych szkodliwych aplikacji. Dzięki uczeniu maszynowemu ten wynik ma się zwiększyć. Cieszy fakt, że usługa faktycznie utrudnia życie cyberprzestępcom. Na początku stycznia pisaliśmy o 36 aplikacjach podszywających się pod oprogramowanie zabezpieczające. Były one jednak skierowane na starsze urządzenia – atakujący chcieli uniknąć wykrycia przez Play Protect. Warto dodać, że dzięki funkcji automatycznego skanowania, udało się w 2017 roku usunąć 39 mln przypadków wystąpień szkodliwego oprogramowania.

Ważnym elementem Play Protect stał się mechanizm skanowania offline. Google zauważa, że prawie 35% nowych instalacji szkodliwego oprogramowania miało miejsce, gdy dane urządzenie było offline lub straciło dostęp do sieci. Działający wówczas skaner zapobiegł instalacji 10 mln wystąpień szkodliwego oprogramowania.

Obraz

Działania Google nie ograniczają się tylko do rozwoju Play Protect. Firma współpracuje z producentami sprzętu, aby mieć pewność, że zainstalowana na urządzeniach wersja Androida jest aktualna i bezpieczna. Podana została nawet lista smartfonów z Androidem, które nadają się do poważnej pracy. Wśród wyróżnionych znalazły się urządzenia LG, Nokii, Huaweia czy Sony. Dzięki udoskonaleniu procesu wydawania aktualizacji bezpieczeństwa, 30% więcej urządzeń otrzymało poprawki zabezpieczeń w porównaniu z 2016 r.

Problemem wciąż pozostaje fragmentacja wersji Androida. Wersja Oreo 8.x znalazła się tylko na 1,1% wszystkich urządzeń, a szkoda. W Androidzie Oreo wprowadzono szereg nowych funkcji bezpieczeństwa. Google podaje tutaj bezpieczniejsze pobieranie aplikacji przez opuszczanie niezabezpieczonych protokołów sieciowych i zapewnienie większej kontroli użytkowników nad identyfikatorami po wzmocnienie kernela.

Obraz

Znaczącą rolę w odkrywaniu luk odegrały oczywiście programy nagradzania. Specjalistom zajmującym się bezpieczeństwem wypłacono 1,28 mln dolarów. Zwiększono wysokość nagród za exploity łamiące TrustZone lub Verified Boot z 50 tys. do 200 tys. dolarów, a te dotyczące zdalnego kernela z 30 tys. do 150 tys. dolarów. Wprowadzony został także drugi program, w którym oferowane są dodatkowe nagrody tym specjalistom, którzy wykryją luki bezpieczeństwa w aplikacjach hostowanych w Google Play.

Pełna wersja raportu jest już dostępna. Firma z Mountain View zrobiła spore postępy, ale pracy jest jeszcze naprawdę dużo. W końcu przed Google stoi wyjątkowo trudne zadanie – zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa dla ponad 2 mld urządzeń.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)