Certifi-Gate: kolejne zagrożenie dla Androida, tym razem winni są producenci

Certifi-Gate: kolejne zagrożenie dla Androida, tym razem winni są producenci
Redakcja

11.08.2015 12:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Świat jeszcze nie otrząsnął się po odkryciu bardzo poważnej luki w Androidzie, a już napływają informacje o kolejnych poważnych zagrożeniach związanych z tą platformą. Tym razem winę za taki stan rzeczy nie ponosi jednak Google, lecz producenci sprzętu. Jak się okazuje, oferują oni bardzo rozbudowane narzędzia, ale nie zabezpieczają ich w wymagany sposób, narażając nas tym samym na ryzyko ataku.

Za odkrycie odpowiadają naukowcy w izraelskiej firmy Check Point. Dotyczy ono wtyczki Mobile Remote Support Tools (mRST), która jest preinstalowana przez wielu producentów do zapewnienia użytkownikom zdalnej pomocy technicznej. Korzystać z niej mogą także działy wsparcia technicznego w firmach. Wtyczka ta jest wykorzystywana przez niektóre aplikacje takie jak TeamViewer, RSupport czy AnySupport. Problem polega na tym, że wtyczka może zachowywać się tak, jak złośliwe narzędzia typu Mobile Remote Access Trojan (mRAT), bo posiada te same uprawnienia.

Obraz

Oczywiście mRST nie są tworzone z myślą o wykradaniu danych, ale ich uprawnienia są ogromne, pozwalają na m.in. przechwytywanie obrazu, rejestrowanie wykonywanych akcji, dostęp do prywatnych danych, a także instalowanie innych programów. Całość składa się z dwóch części: programu (który nie musi być wcale zainstalowany), a także wtyczki, która oferuje wszystkie te uprawnienia. Rzecz w tym, że producenci powinni podpisywać i sprawdzać wszystkie programy, które wymagają zwiększonych uprawnień. Nie robią tego natomiast, w efekcie czego możliwe jest stworzenie aplikacji, która uzyska zwiększone uprawnienia za sprawą wtyczki – nie jest potrzebny wykonany przez użytkownika root, aby aplikacja mogła robić w zasadzie co tylko się jej spodoba. Całość ochrzczono więc mianem „Certifi-Gate”.

W tym przypadku wina nie leży po stronie Google, lecz producentów sprzętu, którzy nie dbają w odpowiedni sposób o bezpieczeństwo swoich urządzeń. Co gorsza wtyczka jest podpisana ich certyfikatem, jego blokada mogłaby więc doprowadzić do unieruchomienia wielu innych funkcji systemu. Firma Check Point wydała już specjalne narzędzie, dzięki któremu możemy w bardzo prosty sposób sprawdzić, czy nasz smartfon lub tablet ma zainstalowaną wtyczkę i czy jest ona niezabezpieczona.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)