DDoS to plaga. Polska pod naporem ataków

DDoS to plaga. Polska pod naporem ataków

cyberbezpieczeństwo
cyberbezpieczeństwo
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
22.02.2024 15:33

Analitycy Check Point Research alarmują, że koszty związane z cyberprzestępczością będą kosztować świat aż 9,5 biliona dolarów w 2024 r. Polska nie posiada immunitetu chroniącego przed cyberatakami; pod względem ataków DDoS nasz kraj znajduje się w czołówce.

Podczas konferencji CPX, która odbyła się w Wiedniu, eksperci z Check Point ujawnili, że koszty związane z cyberprzestępczością mogą wynieść aż 9,5 biliona dolarów w 2024 r. To oznacza, że gdyby szeroko pojęta cyberprzestępczość była krajem, jej gospodarka byłaby trzecią co do wielkości na świecie, ustępując jedynie Stanom Zjednoczonym i Chinom. To wyzwanie dla Polski.

Cyberprzestępczość w liczbach

W ubiegłym roku globalne koszty szkód wynikających z cyberprzestępczości wynosiły 18 milionów dolarów co minutę. Analitycy przewidują, że te koszty będą rosły o 15 proc. rocznie w ciągu najbliższych dwóch lat, osiągając 10,5 biliona dolarów rocznie do 2025 r. (dane Cyber Ventures 2023)

Najnowszy raport opublikowany przez Check Point Research wskazuje, że cyberprzestępcy z coraz większą precyzją i sprytem wykorzystują różnorodne techniki, aby osiągnąć. Wśród tych technik, na które zwraca uwagę raport, znajdują się m.in. wykorzystanie luk typu zero-day. Celem tych działań jest przeprowadzanie coraz to nowych ataków typu ransomware, które polegają na wymuszeniu okupu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Raport podkreśla, że w 2023 r. odnotowano ponad 5000 ofiar ataków typu ransomware, co oznacza wzrost o 90 proc. względem roku 2022. Samo ransomware stanowi aktualnie 10 proc. wszystkich szkodliwych programów. Przewiduje się również wzrost haktywizmu. Miniony rok upłynął pod znakiem zwiększonej aktywności haktywizmu wspieranego przez państwa, takie jak na przykład Rosja.

W epoce nieustannych innowacji w cyberprzestępczości i narastających napięć z udziałem podmiotów powiązanych z państwami i haktywistów na całym świecie, organizacje muszą się przygotować na rosnące zagrożenia Inwestowanie w silniejsze zabezpieczenia z solidnymi środkami bezpieczeństwa cybernetycznego opartymi na sztucznej inteligencji i dostarczanymi w chmurze to klucz do skutecznej ochrony przed ewoluującymi zagrożeniami.

Maya Horowitzwiceprezes ds. badań w Check Point Software

Ataki DDoS wymierzone w Polskę

Polska, według ustaleń Check Point, doświadcza ponad 1000 cyberataków na organizację w tygodniu, co czyni nas jednym z najczęściej atakowanych krajów metodą DDoS.

W tym samym tonie wypowiedział się gość programu Wirtualnej Polski "Didaskalia", gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni:

Nasi analitycy, bazując na danych od partnerów, zdefiniowani i zauważyli, że - jeżeli chodzi o jeden z typów ataków, czyli tak zwany atak DDoS - ostatnie tygodnie wskazują, że jesteśmy najbardziej atakowanym krajem na świecie.

gen. dyw. Karol Molendadowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

AI kluczem do sukcesu? To już się dzieje

W obliczu tych rosnących zagrożeń, sztuczna inteligencja (AI) zaczyna być postrzegana jako nadzieja dla bezpieczeństwa cybernetycznego. Wprowadza ona rewolucyjne zmiany w podejściu do zapobiegania atakom cybernetycznym. Powołane do życia Google AI Cyber Defense pokazuje, że jesteśmy świadkami wielkich zmian w podejściu do bezpieczeństwa w sieci.

Autorzy 2024 Cyber Security Report podkreślają, że dzięki AI możliwe jest skuteczne przeciwdziałanie atakom, zanim te zdążą wyrządzić szkody. To zdecydowanie zmienia oblicze walki z cyberprzestępczością, dając organizacjom narzędzia do skutecznej obrony.

Sebastian Barysz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)