Wzrost liczby ataków ransomware. Hakerzy oczekują okupu

Wzrost liczby ataków ransomware. Hakerzy oczekują okupu

Spyware i ransomware - Spyware to rodzaj oprogramowania, które śledzi działania użytkownika. Ransomware ma na celu zablokowanie urządzenia i żądanie okupu za jego odblokowanie.
Spyware i ransomware - Spyware to rodzaj oprogramowania, które śledzi działania użytkownika. Ransomware ma na celu zablokowanie urządzenia i żądanie okupu za jego odblokowanie.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
30.07.2022 08:19, aktualizacja: 02.08.2022 07:33

Hakerzy stosują je, by zablokować dostęp do systemu, a następnie oczekują zapłacenia okupu, by znów umożliwić dostęp do danych. Najczęściej celują w sektor rządowo-wojskowy, ale mają też kilka innych popularnych branż.

Ataki ransomware są zmorą przedsiębiorstw i instytucji. Hakerzy, posiadając odpowiednie umiejętności i narzędzia, są w stanie całkowicie zablokować dostęp do systemu komputerowego. Zazwyczaj trudno jest go odzyskać, więc pozostaje bazowanie na kopiach bazowych (jeśli takie są) lub spełnienie żądań przestępców i zapłacenie okupu.

Analizy przeprowadzone przez Check Point Research wskazują, że ataki ransomware najczęściej są wymierzone w sektor rządowo-wojskowy, ale z podobnymi problemami często mierzą się placówki edukacyjne, a także instytucje związane z opieką zdrowotną. W bieżącym roku odnotowaliśmy spory wzrost, jeśli chodzi o liczbę tego typu ataków.

W II kwartale 2022 roku ataki ransomware dotykały co tydzień jedną na 40 organizacji. Oznacza to więcej o 59 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Każdego tygodnia w Afryce dopuszczano się średnio 1,76 tys. ataków. W Azji ich liczba wynosiła 1,68 tys. tygodniowo. W Europie było ich wyraźnie mniej - średnio 963 ataki każdego tygodnia. Najlepiej sytuacja ma się w Ameryce Północnej, gdzie co tydzień przeprowadza się 854 ataki. W Polsce średnia tygodniowa była wyższa niż ta występująca w europejskich krajach i wynosiła ok. 1,1 tys.

O ile największa liczba ataków dotyczyła sektorów rządowo-wojskowego i edukacyjnego, o tyle najszybciej rosła liczba ataków sektorze związanym z handlem i dystrybucją. W porównaniu do zeszłego roku doszło do wzrostu o 143 procent.

- Ataki ransomware nie zwalniają. W tej chwili możemy powiedzieć, że 1 na 40 analizowanych przez nas organizacji jest co tydzień atakowana przez ransomware, co daje 59 proc. wzrost rok do roku. Hakerzy wykorzystują fakt zmiany formy pracy zdalnej i nauki, a wojna między Ukrainą a Rosją wzmacnia napędzać ten trend, ponieważ rosnące napięcie geopolityczne inspiruje hakerów do opowiedzenia się po jednej ze stron. Wreszcie, gotowość organizacji do spełnienia żądań ransomware w celu ochrony klientów udowodniła, że biznes ransomware jest wysoce opłacalny - mówi Omer Dembinsky, menedżer zespołu ds. danych w Check Point Software.

Jak chronić się przed atakami Ransomware?

Check Point Research zaleca pięć kroków dla prewencji przed ransomware:

  1. Wykonaj kopię zapasową - należy regularnie tworzyć kopie zapasowe danych.
  2. Bądź proaktywny - ułóż odpowiedź na pytanie: "Co zrobić, gdy stanę się celem ataku ransomware?".
  3. Zastosuj skanowanie i filtrowanie treści - dzięki temu zredukujesz ryzyko phishingu.
  4. Aktualizuj swoje systemy - kolejne łatki zwiększają bezpieczeństwo systemu.
  5. Przeszkol swoich pracowników - jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, często najsłabszym ogniwem jest człowiek. Należy uświadamiać pracowników o zagrożeniach czyhających w sieci i o tym, jak ich unikać.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)