Dune HD TV-301 WiFi — kolejne dziecko Diuny

Dune HD TV‑301 WiFi — kolejne dziecko Diuny

Dune HD TV-301 WiFi — kolejne dziecko Diuny
Marcin Wilk
20.04.2012 17:40

Firma HDI Dune co jakiś czas przypomina o sobie wypuszczając na rynek nowy odtwarzacz multimedialny. Tym razem otrzymaliśmy do testów Dune HD TV-301 z wbudowanym WiFi.

Obraz

Obudowa urządzenia wykonana jest z dobrej jakości czarnego plastiku. Jedynym mankamentem jest szorstka powierzchnia, w którą wrzyna się kurz. Mając na uwadze obsługę zdalną, coraz bardziej przekonuje mnie śliski lakier, którego czyszczenie jest mniej absorbujące. Wracając do konstrukcji… model TV-301 wyposażono w slot na 2,5-calowy dysk twardy. Dzięki funkcji hot swap można go wyciągać i wkładać gdy urządzenie jest uruchomione. Zaskoczył mnie brak mechanicznego chłodzenia, tym bardziej, że bez dysku obudowa jest odczuwalnie ciepła. Oprócz dysku dane możemy odczytać w czytniku kart oraz z pamięci podpiętej pod USB 2.0. Pomyślano również o transferze do dysku wewnętrznego i dodano port USB 3.0 slave (z kablem USB slave-host w komplecie). Na tyłach odtwarzacza standardowo komplet portów (m.in. zintegrowane złącza audio-wideo i koaksjalne, zintegrowane złącze kompozytowe — Y/Pb/Pr, Gigabit Ethernet, HDMI 1.3 oraz port na zewnętrzny odbiornik podczerwieni).

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Producent ma charakterystyczne, nieco odmienne niż konkurencja, podejście do swoich produktów. Zamiast wodotrysków konstrukcyjnych i rewolucji systemowych, pomału szlifuje sprawdzone platformy. W przypadku TV-301 nic mnie nie zaskoczyło. Spodziewałem się sprawdzonego pilota z poprzednich modeli i takiego wyciągnąłem z pudełka. Wiedziałem, że będzie komplet kabli i rzeczywiście wyciągałem je z pudełka jeden po drugim. Może to i nudne, ale pewne i za to można cenić producenta. Co do samej specyfikacji, to w testowanym modelu wykorzystano procesor Sigmy SMP8670 taktowany z częstotliwością 700 MHz, który rzekomo gwarantuje odtwarzanie pokaźnej listy formatów w rozdzielczości FullHD oraz audio dla ośmiu kanałów w układzie 7.1. Jak już się przekonałem na przykładzie mniejszego modelu TV-101, nie zawsze to, co deklaruje producent, idzie w parze z rzeczywistością. Zobaczymy jak to jest z modelem o jeden szczebel wyższym.

Tak jak nuda, w znaczeniu powtarzalności wyposażenia i jakości wykonania, jest przeze mnie doceniana, tak w przypadku systemu mam już odmienne zdanie. Być może dlatego, że nie podoba mi się kilka elementów, które powielane są z odcinka na odcinek. Głównie mam na myśli aplikacje do oglądania filmików on-line z dalekiego wschodu. Zaczyna mnie również drażnić archaiczny wygląd systemu i jego kiepskie tła. Mając świadomość, jakie są obecne możliwości i jak wyglądają systemy innych odtwarzaczy, czy też interfejsy niektórych aplikacji do oglądania filmów, Dune został daleko w tyle. Dobrym przykładem będzie odtwarzacz plików audio, którego szczytem możliwości jest animacja białego tekstu na czarnym tle. Poza tym system jest prosty w obsłudze, szybko startuje i równie szybko ładuje dane z podłączonych nośników.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Po kilku testach z różnymi formatami plików wideo niestety okazało się, że Dune HD TV-301 powiela problemy mniejszego TV-101. Dotyczą one poszczególnych plików AVI, które zmiksowane z przeróżnymi kodekami audio uruchamiają się bez obrazu, albo nie uruchamiają się wcale. Prawdopodobnie chodzi o jednostkę Sigmy, która została wykorzystana w obu modelach. Podczas uruchamiania innych formatów, w tym MKV w 1080p, nie zauważyłem najmniejszych problemów. Obraz jest płynny, nie przycina się nawet podczas przewijania.

Mam wrażenie, że producenci odtwarzaczy multimedialnych mają cały czas pod górkę. Co więcej, wydaje mi się, że sami sobie takie warunki stworzyli. Wypuszczane produkty zazwyczaj wymagają kilku aktualizacji do jako takiej sprawności. Powielane są błędy starszych modeli, a prośby, groźby i błagania klientów są wiecznie ignorowane. Nie dziwi mnie zatem słabe zainteresowanie. Niski pobór energii i szybki start powoli przestają wystarczać, i nie przesadzę twierdząc, że miejsce tych urządzeń za chwilę zajmą mini-komputerki, których możliwości są dużo większe, a cena coraz bardziej osiągalna.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)