HP Omen Pro: mobilne stacje robocze mogą być lekkie, a zarazem wydajne

HP Omen Pro: mobilne stacje robocze mogą być lekkie, a zarazem wydajne

HP Omen Pro: mobilne stacje robocze mogą być lekkie, a zarazem wydajne
Redakcja
14.04.2015 16:00

Mogłoby się wydawać, że obecnie na rynku jest już miejsce jedynie na tablety, ultrabooki i Chromebooki. A co z mobilnymi stacjami roboczymi dla wymagających? Tego typu komputery nie muszą był ładne, zapewniają za to ponadprzeciętną wydajność w zastosowaniach profesjonalnych. HP jeszcze walczy i pokazuje, że da się tworzyć taki sprzęt. Cena to sprawa drugorzędna.

Na rynku urządzeń używanych wciąż możemy znaleźć wiele nieco starszych, może i kanciastych i niezbyt lekkich, ale za to nad wyraz wydajnych laptopów. HP Omen Pro to model nowy, albo raczej prawie nowy, bo bazuje na urządzeniu przeznaczonym na rynek konsumencki. Kompromisy i niskonapięciowe procesory dające radę jedynie w mało wymagających zadaniach? Nie w tym przypadku. Komputer jest napędzany procesorem Core i7-4720HQ: to 4 rdzenie taktowane zegarem 2,6 GHz (3,6 GHz w trybie Turbo Boost) i wsparciem dla wielowątkowości, możliwa jest więc praca na 8 wątkach jednocześnie. TDP to 47 W, a więc znacznie więcej, niż procesorach niskonapięciowych. Układ wspiera vPro, VT-x, VT-d i instrukcje SSE4.1/4.2 oraz AVX 2.0.

HP Omen - wersja konsumencka
HP Omen - wersja konsumencka

W środku znajdziemy także 8 lub 16 GB pamięci RAM DDR3-1600, oraz dysk SSD PCIe o pojemności 256 GB lub 512 GB w zależności od wybranego wariantu. Komputer może się również pochwalić kartą graficzną NVIDIA Quadro K1100M wykonanej w procesie 28 nm o wskaźniku TDP 45 W. Choć konstrukcja ta nadal korzysta z architektury Kepler, nadal spisze się bardzo dobrze w profesjonalnych zastosowaniach. Do gier raczej się nie przyda – w takim przypadku lepiej zdecydować się na podstawowy wariant Omena z GeForce GTX 860M. Matryca to 15,6-calowy, dotykowy panel IPS przygotowany przez Samsunga o rozdzielczości Full HD.

Komputer posiada ponadto podświetlaną klawiaturę, układ TPM, 4 porty USB 3.0, HDMI, mini DisplayPort, dwuzakresową kartę Wi-Fi Intel 7260 ze wsparciem dla 802.11ac i Bluetooth 4.0. Producent instaluje na nim Windows 7 Professional – system lepiej przygotowany do pracy i wybierany częściej przy takich zastosowaniach, niż nowszy Windows 8/8.1. Całość jest stosunkowo smukła i lekka – tak dobrze wyposażony komputer waży tylko 2,12 kg, grubość to 20 mm.

Ile przyjdzie nam zapłacić za tego typu przyjemność? Tutaj pojawia się problem: słabsza wersja z 8 GB RAM i dyskiem 256 GB to wydatek prawie 2200 dolarów. Za model o większych pojemnościach zapłacimy aż 2600 dolarów. Jest to cena kompletnie nieadekwatna do specyfikacji, bo za jej równowartość złożymy przynajmniej dwa wydajne komputery stacjonarne. Kto jednak bogatemu zabroni? Ważne, że na rynku wciąż dostępne są komputery mobilne dla nieco bardziej wymagających, dla których możliwość uruchomienia Facebooka i posłuchania muzyki to nieco za mało.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)