Komunikacja światłowodowa może być jeszcze lepsza

Komunikacja światłowodowa może być jeszcze lepsza

10.01.2013 17:59

Nie chodzi oczywiście o to, że dane będą przesyłane z prędkością szybszą, niż prędkość światła. Naukowcy z National Institute of Standards and Technology i University of Maryland opracowali sposób na uzyskanie dużo wyższej czystości sygnału, niż możemy osiągnąć obecnie. To może doprowadzić do lepszej wydajności sieci światłowodowych przez zmniejszenie liczby pomyłek i zredukować moc potrzebną do przesyłania danych.

Obraz

Dane w przewodach światłowodowych są przesyłane najczęściej w postaci zakodowanej w różnicach fazy dwóch fal (im więcej stanów może rozpoznawać odbiornik, tym więcej upakowanych danych prześlemy w jednostce czasu). Problem stanowi fakt, że stany nieco na siebie nachodzą i urządzenie odbierające sygnał może przez to pomylić fazy, a to prowadzi do przekłamań w otrzymanych danych i zmusza do poświęcenia czasu na korektę. Aby tego unikać, obecnie podkręca się moc nadawania i tym samym zwiększa koszty pracy sieci.

Naukowcy postanowili więc opracować odbiornik, który będzie się rzadziej mylił. Zaczęli od wykonywania kilku fragmentarycznych pomiarów zamiast jednego. Pomiary wykonywane są jeden po drugim tak, aby po wykonaniu każdego odbiornik mógł się sam poprawić. Żaden z pojedynczych pomiarów nie będzie idealny, ale dzięki automatycznemu dostosowywaniu takie serie dostarczają dużo lepsze wyniki, niż mogą osiągnąć stosowane obecnie odbiorniki, a co za tym idzie, mniej błędów w transmisji. To oznacza oczywiście oszczędność czasu i potrzebnej do przesyłania danych energii. Nie wiadomo tylko czy i kiedy ten wynalazek będzie stosowany na szeroką skalę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)