Miliony płyt CD trafiają do klientów banków: prawo wymaga trwałego nośnika

Miliony płyt CD trafiają do klientów banków: prawo wymaga trwałego nośnika

Miliony płyt CD trafiają do klientów banków: prawo wymaga trwałego nośnika
03.06.2018 12:30

Popularność płyt CD jako nośników danych znacząco spadła. Wybraliśmy wygodniejsze pendrive’y czy cyberschowki. Mimo iż same napędy płyt coraz trudniej spotkać w nowych komputerach, to wciąż może zdarzyć się, że otrzymamy płytę CD... z dokumentami z banku.

Serwis cashless.pl informuje o zmianach w tabeli opłat i prowizji, które zaczną obowiązywać od 8 sierpnia w BZ WBK. Interesujący jest sposób przesłania dokumentów – klienci banku będą otrzymywać płyty CD, na których oprócz dokumentów znajdzie się także nagranie koncertu skrzypcowego z okazji 85. urodzin Krzysztofa Pendereckiego.

To już trzecia podobna akcja. Nie wynika ona z przestarzałego podejścia banku, który zatrzymał się w dobie popularności płyt CD. BZ WBK w ten sposób zabezpiecza się przed interwencją ze strony UOKiK. Za informowanie wyłącznie drogą elektroniczną przewidziane są kary. Prawo wymaga, aby banki przekazywały informacje na tzw. trwałym nośniku.

Trwałym nośnikiem może być papier, płyta CD/DVD czy pendrive. Celem jest zapewnienie dostępu do danych, w tym odtworzenia ich w postaci niezmienionej. Ponadto wymogiem jest umożliwienie jednorazowego zapisu danych, które później mogą być wielokrotnie odczytane. Warto podkreślić, że poczta elektroniczna założona na platformie banku nie jest uważana za trwały nośnik. Trwałym nośnikiem nie jest także strona internetowa, która przecież może być w dowolnej chwili zmieniona.

Prawo wymaga abyśmy przekazywali takie informacje na trwałym nośniku. W systemie iPKO można w każdej chwili przejść na korespondencję elektroniczną, a wówczas takie informacje będą przekazywane na adres e-mail.

— PKO Bank Polski (@PKOBP) 1 maja 2018Bank Zachodni WBK nie stanowi wyjątku, z czego zapewne zdają sobie klienci PKO. Rozwiązaniem, które wydaje się być lepszą opcją od papieru czy płyt CD, są macierze WORM (Write Once Read Many, czyli zapisz raz, czytaj wiele razy). Technologia zapewnia możliwość przechowywania danych w niezmienionej formie, a także dostęp do informacji nawet po zamknięciu rachunku w wybranym banku.

Skontaktowaliśmy się z BZ WBK, aby poznać dodatkowe opcje oprócz płyt CD. Po pierwsze, wszystkie nowe regulacje dostępne są na stronach internetowych banku i w stacjonarnych placówkach. Po drugie, klienci którzy podpisali porozumienie o dostarczaniu informacji drogą elektroniczną, otrzymują regulacje w postaci plików PDF z kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną. Pliki spełniają wymóg nośnika trwałego. Przechowywane są bowiem w specjalnej przestrzeni archiwum, którego podstawę stanowią macierze WORM. Klienci mogą przeglądać regulacje, zapisywać je na swoich dyskach i zarządzać nimi nawet po zamknięciu rachunku bankowego. Bank gwarantuje dostęp do nich w specjalnym serwisie zwanym Elektronicznym Kanałem Kontaktu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (206)