Plastikowe, wygięte ekrany OLED od LG nie będą pękać

Plastikowe, wygięte ekrany OLED od LG nie będą pękać

Plastikowe, wygięte ekrany OLED od LG nie będą pękać
29.01.2015 19:04, aktualizacja: 29.01.2015 22:31

LG zamierza zrezygnować ze szkła w ekranach OLED. Nowe wyświetlacze południowokoreańskiej firmy będą wykonane z plastiku, dzięki temu zapomnimy o popękanych ekranach w smartfonach, zobaczymy znacznie lepiej wyglądające smart-zegarki, a telewizory będziemy zwijać niczym kartkę papieru.

Na popularności zyskują zakrzywione ekrany, możemy je znaleźć w nowych telewizorach, niektórych smartfonach i smartwatchach. Według producentów taki typ wyświetlaczy to przyszłość, według nich są one lepsze od tradycyjnych ekranów. Trzeba przyznać, że zakrzywione telewizory prezentują się niesamowicie, ale w praktyce wypadają lepiej tylko w określonych warunkach, podobnie jest ze smartfonami. Urządzenia z wygiętymi ekranami dopiero co pojawiły się na sklepowych półkach, a już producenci mocno zaangażowali się w prace nad wyświetlaczami, które będą mogły być wyginane niemal dowolnie, bez obawy, że zostaną uszkodzone.

Obraz

Firma LG poinformowała, że jest bliska wprowadzania do masowej produkcji elastycznych ekranów OLED. Miałoby to nastąpić jeszcze w tym roku i to już w lipcu. Na tle konkurencyjnych rozwiązań ma je wyróżniać zastosowanie plastiku, a nie szkła, co ma pozwolić na większą odporność oraz elastyczność. Dzięki temu na rynku pojawią się urządzenia o jeszcze bardziej nietypowych kształtach. Smart-zegarek z wyświetlaczem oplatającym cały nadgarstek z pewnością wyglądałby niesamowicie. Dodatkowo dzięki plastikowi ekrany staną się znacznie odporniejsze na upadki, obecnie upuszczenie Samsunga Galaxy Note Edge, może skończyć się tragicznie dla zachodzącego na jedna z krawędzi ekranu, a jego wymiana z pewnością nie należy do tanich. Głównym problemem LG przy pracach nad nowym typem wyświetlaczy OLED było zapewnienie takiego samego poziomu efektywności elektrycznej, jasności oraz odwzorowania barw jak w szklanych ekranach OLED. Koreańczykom udało się uzyskać wydajność elektryczną na poziomie 60 lumenów/W, maksymalną jasność wynoszącą 807 cd/m2 oraz temperaturę kolorów równą 3000K, a także CRI 85. W związku z tym wyświetlacz LG pod względem jakości obrazu odstaje od szklanych OLED-ów. Jednak w przyszłości ta różnica będzie malała i LG powinno udać się osiągnąć poziom konkurencyjnego rozwiązania.

Plany LG związane z wykorzystaniem elastycznych, plastikowych wyświetlaczy są ambitne. Firma z Korei Południowej zamierza stosować je w smartfonach, tabletach, urządzeniach wearables, monitorach PC, telewizorach, a także w samochodach oraz nawet w projektowaniu wnętrz. Plastikowe ekrany OLED mają w ciągu kilku najbliższych lat pozwolić firmie na produkcję chociażby składanych komputerów, które będziemy mogli w łatwy sposób transportować. Jednak jak dobrze wiemy wyświetlacz to tylko jeden z wielu elementów, we wnętrzu znajdują się podzespoły, które mogą uniemożliwić tworzenie tego typu urządzeń.

Smartfony z niepękającymi ekranami, smart-zegarki z wyświetlaczami oplatającymi nadgarstek, składane tablety, czy zwijane telewizory, to wszystko brzmi interesująco i z pewnością jest o wiele większym krokiem do przodu niż upchnięcie ogromnej liczby pikseli na 5-calowy wyświetlaczu smartfona. Nowa technologia od LG może nie tylko sprawić, że zapomnimy o popękanych ekranach, ale również może umożliwić produkcję naprawdę ciekawie wyglądających urządzeń.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)