Aktualizacja sterowników LTE w smartfonach to oszustwo, nie warto wierzyć SMS‑om

Aktualizacja sterowników LTE w smartfonach to oszustwo, nie warto wierzyć SMS-om
Oskar Ziomek

17.07.2018 18:20, aktual.: 17.07.2018 20:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Użytkownicy smartfonów z Androidem mieli kolejną szansę, by wykazać się rozwagą podczas czytania otrzymywanych w ostatnim czasie SMS-ów i odbierania połączeń od konsultantów operatorów, którzy nimi tak naprawdę nie są. Jak zwraca uwagę Niebezpiecznik, coraz więcej osób wzywanych było do zaktualizowania w telefonie sterownika do LTE 5.0, jednak nic bardziej mylnego – żadna aktualizacja nie była wymagana, a całość to tylko kolejna próba atakujących, którzy w tym przypadku chcieli uzyskać dostęp między innymi do historii wiadomości SMS ofiary.

Otrzymywane wiadomości miały sugerować, że aktualizacja jest konieczna, by uniknąć późniejszych problemów z zasięgiem. W treści pojawiał się również link do strony, gdzie możliwe było teoretyczne zaktualizowanie sterowników. W praktyce rzecz miała polegać na instalacji aplikacji wprost z pakietu APK, naturalnie po uprzednim zezwoleniu w telefonie na instalację programów z nieznanych źródeł.

Na pierwszy rzut oka wiarygodnie wyglądająca strona zachęcająca do aktualizacji sterowników, źródło: Niebezpiecznik.
Na pierwszy rzut oka wiarygodnie wyglądająca strona zachęcająca do aktualizacji sterowników, źródło: Niebezpiecznik.

Jak nietrudno się domyślić, po instalacji smartfon ofiary infekowany był szkodliwym oprogramowaniem. W tym przypadku było ono w praktyce zdolne odczytywać i wysyłać wiadomości SMS oraz kolekcjonować (i najpewniej również przesyłać dalej) informacje o innych uprawnieniach, które wykorzystywane są w systemie.

Domena, która została wykorzystana przez atakujących została dopiero co założona, ale dobra wiadomość jest taka, że akcja została już skutecznie przerwana. Bardzo możliwe, że przyczynił się do tego rozgłos w Sieci, jednak na tę chwilę witryna pod adresem http://aktualizacja-lte5.pl/, skąd wcześniej można było pobrać szkodliwą aplikację, nie jest już dostępna. Warto jednak wciąż być czujnym, bo nie można wykluczyć, że atakujący posłużą się wkrótce innym adresem i przeprowadzą podobny atak, być może pod innym pretekstem.

Co ciekawe, Niebezpiecznik doszukał się również innego rodzaju ataku organizowanego przez te same osoby. Analiza plików źródła strony (gdy ta była jeszcze dostępna) pozwoliła dotrzeć do adresu IP witryny, na której znajduje się informacja o innym zagrożeniu, tym razem dotyczącym włamania na skrzynkę e-mail. Tu problemowi zaradzić miała jednak aplikacja, która nie jest już dostępna do pobrania, więc w tym przypadku ryzyko również zostało już wyeliminowane.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)