ASUS Transformer Book Trio — Atom, Haswell i 2 systemy w jednym

ASUS Transformer Book Trio — Atom, Haswell i 2 systemy w jednym

03.06.2013 13:43

Podczas targów Computex 2013 Asus zaprezentował urządzenie, które powinno zadowolić osoby potrzebujące na zmianę tabletu i laptopa, które będą ze sobą współpracować — Transformer Book Trio. Jak wszystkie Transformery, Book Trio składa się z klawiatury i odpinanego tabletu (w tym przypadku 11,6-calowego o rozdzielczości 1920×1080). Daje jednak zupełnie nowe możliwości dzięki zastosowaniu dwóch procesorów i dwóch systemów operacyjnych.

Sam tablet działa pod kontrolą Androida Jelly Bean, a wewnątrz znajdziemy energooszczędnego, 2-gigahercowego Atoma Z2580, baterię 19,5 Wh i 64 GB dysk SSD. Po podłączeniu urządzenia do klawiatury zyskujemy dostęp do dodatkowych portów (2×USB 3.0, miniHDMI, mini DisplayPort, audio, zasilacz), dodatkowej 33 Wh baterii i 1 TB dysku (niektóre źródła podają też 750 GB). Po podłączeniu do stacji dokującej z klawiaturą (tylko wtedy) można aktywować system Windows 8, który działać będzie dzięki zamontowanemu tam układowi Core i7-4500U. Korzystając z obu baterii urządzenie ma umożliwić 15 godzin pracy.

W projekcie widać pewne elementy odziedziczone po transformerze, jak mechanizm rozłączania urządzenia. Na klawiaturze znalazł się przycisk umożliwiający płynne przejście z Androida do Windows 8 i odwrotnie. Producent zapewnia, że możliwe będzie także kontynuowanie pracy po zmianie systemu, ale nie wiadomo jeszcze w jaki sposób. Jest pewne, że opracowane zostały mechanizmy synchronizacji plików, ale odnośnie uruchomionych aplikacji czy otwartych kart przeglądarki na razie nic nie wiemy.

Obraz

Tablet i laptop to dwa urządzenia, dlaczego więc Asus nazwał ten produkt Trio? Otóż dostępna będzie także podstawka umożliwiająca korzystanie z tego zestawu na biurku, jakby to był komputer typu All-in-One — klawiaturę można będzie przypiąć także do większego ekranu na nóżce. Nie wiadomo na razie jak zostanie rozwiązana kwestia „podzielenia się” częściami urządzenia — na przykład co się stanie z plikami kiedy jedna osoba będzie korzystać z desktopa, a druga z tabletu z Androidem.

Asus planuje wprowadzić Trio na rynek w drugiej połowie tego roku, ale jeszcze nie znamy cen. Warto zauważyć, że pomysł nie jest świeży, ale w dzisiejszych realiach ma w końcu szansę odnieść sukces. Z taką konstrukcją eksperymentowała już firma Lenovo — LePad ze Snapdragonem, działający pod kontrolą LeOS (Android 2.2 z nakładką producenta) miał służyć jako ekran dla IdeaPada U1 z i5 Intela i Windows 7. Urządzenia zdobyły nagrodę na targach CES 2011 i trafiły na chiński rynek pod koniec 2011 roku, gdzie kosztowały 1300 dolarów (sam tablet 520 dolarów). Niestety, słuch o tym duecie zaginął.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)