Czipy AMD już za rok w procesie 7 nm: 40% szybciej, 60% oszczędniej

Czipy AMD już za rok w procesie 7 nm: 40% szybciej, 60% oszczędniej

Czipy AMD już za rok w procesie 7 nm: 40% szybciej, 60% oszczędniej
16.06.2017 13:50

Zaprezentowany przez naukowców z IBM Research pierwszy czip wprocesie 5 nm to przyszłość, łącząca w sobienajnowocześniejsze techniki litografii i innowacyjną konstrukcjętranzystora. Zanim jednak ta przyszłość nadejdzie, będziemykorzystać z rozwiązań nieco mniej innowacyjnych, ale na pewnoznacznie bardziej ekonomicznie atrakcyjnych. Do nich należyzaprezentowany przez GlobalFoundries proces 7 nm LP.Najprawdopodobniej to w nim już za rok produkowane będąmikroprocesory i procesory graficzne – przede wszystkim Ryzeny iRadeony AMD. Czy Intel na dobre stracił swoją przewagę wminiaturyzacji?

Warto pamiętać, że do 2009 roku GlobalFoundries było częściąAMD, a dziś jego dziesięć rozsianych po świecie fabrykpółprzewodników odpowiada za 11% globalnego rynku, produkującczipy dla firm takich jak AMD, Broadcom, IBM, Qualcomm i wieluinnych. Co szczególnie istotne, firma celuje w procesy produkcyjneprzystosowane do bardziej wydajnych czipów desktopowych iserwerowych, można ją więc traktować bardziej jako rywala Intela,niż TSMC i Samsunga, zorientowanych przede wszystkim na procesymobilne.

Za wcześnie mówić, jak nowy proces 7 nm LP (LeadingPerformance) ma się do technik stosowanych przez Intela (któryobecnie zmaga się z opłacalnością produkcji w procesie 10 nm),ale otrzymaliśmy porównanie do procesu 14 nm, w którym wykonywanesą najnowocześniejsze czipy AMD. Proces wciąż wykorzystujeklasyczną litografię optyczną (z opcją wykorzystania litografiiEUV), ale jest w stanie wykorzystać do 17 metalicznych warstw izapewnia niemal dwukrotne zmniejszenie powierzchni czipu w wybranychzastosowaniach.

Obraz

Przejście z 14 nm na 7 nm przekładać się ma oczywiście naznacznie wyższe osiągi. GlobalFoundries mówi o zmniejszeniuzużycia energii o nawet 60% oraz zwiększeniu wydajności o ponad40%. Warto tu zwrócić uwagę na słówko „oraz” – zwykleproducenci półprzewodników mówią tutaj o alternatywie: albowiększa energooszczędność przy tej samej wydajności, albowiększa wydajność przy tym samym zużyciu energii. JeśliGlobalFoundries nie pomyliło się z tą koniunkcją, to możnaspodziewać się w przyszłym roku od AMD bardzo wydajnychkilkunastordzeniowych procesorów, z TDP poniżej 100 W.

Firma deklaruje, że pracując nad komercjalizacją procesu 7 nm(na 2018 rok zaplanowano już wiele nowych premier produktowych, nietylko od AMD), aktywnie pracuje nad 5 nm i jeszcze mniejszymilitografiami. Wygląda więc na to, że Global Foundries na dobrewyszło z zapaści, podczas której przez lata nie mogło nadążyćza azjatycką konkurencją i było zmuszanym do licencjonowaniarozwiązań Samsunga. W wyścigu miniaturyzacyjnym uczestniczy terazczterech poważnych graczy – Intel, TSMC, Samsung orazGlobalFoundries – i nie sposób powiedzieć, na czym się toskończy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)