Czy Microsoft przegra z litewskimi piratami?

Czy Microsoft przegra z litewskimi piratami?

Wojciech Cybulski
17.03.2010 00:57

Pod koniec stycznia informowaliśmy, że Microsoft wspólnie z organizacją antypiracką LANVA zdecydował się pozwać największy litewski serwis torrentowy LinkoManija. Korporacja domagała się od administratorów witryny 107 mln litów (około 127 mln zł) odszkodowania za straty wynikłe na skutek pośrednictwa w rozpowszechnianiu w sieci peer-to-peer pirackich wersji m.in. pakietu biurowego Office 2003 i 2007. Jak donosi serwis TorrentFreak, litewski sąd wydał właśnie precedensowy wyrok w bardzo podobnej sprawie, który może mieć istotny wpływ na przebieg procesu wytoczonego przez Microsoft.

LANVA na drodze do sądowego sukcesu zdecydowała się na dość niecodzienny eksperyment - z pomocą oficera lokalnej policji wykonała zrzuty ekranu listy peerów w programie uTorrent, którzy pobierali i udostępniali system Windows 7 Ultimate. Zebrano w ten sposób 106 adresów IP, a stowarzyszenie pozwało jednego użytkownika z tej listy po to, by ustanowić korzystny dla siebie precedens i w razie wygranej w następnej kolejności pozwać pozostałych piratów. Niestety sprawa nie potoczyła się po myśli obrońców praw autorskich - dowody zostały przez sąd odrzucone, bo okazało się, że zrzuty ekranu z klienta sieci P2P nie mogą być traktowane jako dowód w procesie. Ponadto ani policjant, ani LANVA nie miała prawa zbierać tego typu informacji. Jak można się było spodziewać, z tak marnym przygotowaniem LANVA poniosła w sądzie druzgocącą porażkę, a 106 użytkowników na liście stowarzyszenia może póki co spać spokojnie.

Wyrok litewskiego wymiaru sprawiedliwości jasno pokazuje, że wszelkie operacje śledcze przeprowadzane w tym kraju muszą być zatwierdzone przez sąd, a zwykła lista peerów z programów peer-to-peer nie jest żadnym dowodem. Wydaje się zatem mało prawdopodobne, by wcześniejszy wspólny pozew Microsoftu i LANVA przeciwko LinkoManija.net zakończył się wyrokiem skazującym...

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)