Google testuje swoje AI na grach: czy autonomiczne maszyny będą ze sobą współpracować?

Google testuje swoje AI na grach: czy autonomiczne maszyny będą ze sobą współpracować?

Google testuje swoje AI na grach: czy autonomiczne maszyny będą ze sobą współpracować?
Oskar Ziomek
09.02.2017 21:45

Sztuczna inteligencja w codziennych zastosowaniach? Jej udział w naszym życiu z pewnością będzie coraz większy, nieustannie trwają więc różnego rodzaju testy, dzięki którym technologia ma być ulepszana. Ciekawe badania w tym zakresie przeprowadzono w DeepMind – przejętym przez Google startupie, zajmującym się AI. Do testów wykorzystano proste, dwuwymiarowe gry komputerowe.

Ich celem było sprawdzenie, w jaki sposób zachowają się inteligentne jednostki, jeśli staną w obliczu nowego problemu – w tym wypadku konieczności dojścia do rozwiązania gry. Brano pod uwagę dwie hipotetyczne możliwości: nawiązanie przez osobniki współpracy lub próby wzajemnego utrudniania sobie tego zadania. Wyniki okazały się różne, w zależności od zastosowanego typu gry.

Pierwsza z gier, którą wykorzystano do testów nazwana została Gathering. Na planszy znajduje się dwóch graczy; celem jest zebranie jak najszybciej, jak największej liczby „jabłek” – zielonych pikseli. Każdy z graczy ma jednak dodatkową broń, dzięki której potrafi na kilka chwil unieruchomić przeciwnika, zyskując tym samym chwilową przewagę.

Gathering gameplay

Sposób funkcjonowania AI w tym wypadku okazał się następujący: póki na planszy znajduje się wystarczająco dużo zasobów, osobniki nie przeszkadzają sobie w zbieraniu kolejnych jabłek. Dopiero wówczas, gdy zasoby się kończą, sięgają po „broń”, aby zyskać przewagę w ostatniej fazie rozgrywki.

Naukowcy twierdzą, że gdyby zaprzęgnąć do pracy mocniejszą sztuczną inteligencję, korzystałaby z tej możliwości dużo szybciej, nawet w przypadku wystarczająco zapełnionej planszy.

Druga gra pokazała jednak, że osobniki potrafią ze sobą również współpracować. W przypadku Wolfpack, zadaniem czerwonych pikseli było dogonienie uciekającego niebieskiego. Jak widać, z czasem współpraca czerwonych osobników przebiega lepiej, skutkując szybszym złapaniem niebieskiego.

Wolfpack gameplay

Jaki jest wspólny wniosek?

Badania pokazały, że w zależności od sytuacji, działanie sztucznej inteligencji może być zupełnie różne. Upodabnia ją to tym samym do zachowania ludzi, którzy postępują odmiennie, zależnie od wielu czynników, w tym własnych korzyści.

Naukowcy sugerują, że przeprowadzone testy pozwolą im lepiej zrozumieć, a później kontrolować systemy składające się z wielu osobników, gdzie priorytetem jest ich współpraca.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)