Ile Google wydaje na łącza?

Ile Google wydaje na łącza?

Grzegorz Niemirowski
19.03.2010 00:19, aktualizacja: 19.03.2010 10:49

Kilka miesięcy temu Credit Suisse oszacował, że Google wydał na łącza dla YouTube w 2009 roku pół miliarda dolarów. Filmy zostały w tym okresie przesłane 75 miliardów razy. Czy jednak rzeczywiście koszt łącz był tak wysoki?

Według najnowszego raportu Arbor Networks mimo, że Google odpowiada za przynajmniej 6% światowego ruchu internetowego, koszt łącz jest bliski zeru. Jest to możliwe po części dlatego, że Google posiada w znacznym stopniu własną infrastrukturę sieciową, budowaną od zera. Ponadto wymienia się ruchem z innymi sieciami na zasadzie peeringu. Jako duży dostawca treści może dyktować innym warunki. Jak by nie patrzeć, de facto to nie Google uzyskuje dostęp do Internetu a raczej Internet do Google.

Warto przy okazji zauważyć zachodzące zmiany w Internecie. Jedną z nich jest zachodzące konsolidacja, coraz więcej ruchu pochodzi od coraz mniejszej ilości podmiotów. Z drugiej strony następuje rozproszenie poprzez tworzenie tzw. Content Delivery Networks. Duzi gracze, tacy jak Google czy Microsoft nie mają jednej wielkiej serwerowni ale korzystają z usług firm takich jak Akamai, które posiadają wiele farm serwerów rozrzuconych po całym świecie. Dzięki temu użytkownik łączy się z serwerem będącym blisko niego.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)