Intel Optane M15 i M10. Niebiescy nie rezygnują z przyśpieszania dysków

Intel Optane M15 i M10. Niebiescy nie rezygnują z przyśpieszania dysków28.05.2019 08:00
Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

Wydawałoby się, że pamięć Optane to jeszcze jedna technologia przyśpieszania dysków, która lada dzień trafi na śmietnik historii – jeśli jeszcze nie trafiła. W pewnym momencie nadpodaż tych modułów była tak znaczna, że sklepy potrafiły wyprzedawać je za równowartość lepszej czekolady. A tymczasem Intel uderza z modułami Optane drugiej generacji.

Pamięć bez tranzystorów

Przypomnę, pamięci Optane bazują na technologii 3D XPoint, czyli kościach działających bez wykorzystania tranzystorów, w oparciu o będący tajemnicą handlową materiał o zmiennej rezystancji. Dzięki takiej konstrukcji, każda komórka ma własny selektor, co umożliwia jej niezależne adresowanie. Znika konieczność odwoływania się do całych bloków, a efektem są znacznie obniżone czasy dostępu, w odniesieniu do klasycznych pamięci tranzystorowych typu NAND.

Niemniej budowanie na 3D XPoint całych dysków to przedsięwzięcie bardzo kosztowne. Stąd w połowie 2017 roku Intel wpadł na pomysł wykorzystania rzeczonych kości do stworzenia cache'u, przechowującego najczęściej wykorzystywane dane. Test Krzyśka Fiedora wykazał, że technologia jest całkiem efektywna, jednak w popularyzacji przeszkodziły jej taniejące SSD.

Dla zainteresowanych – swego czasu bardzo obszerny artykuł na temat technologii cache'u Optane i jej wykorzystania popełnił Maciej Olanicki. Można sprawdzić tutaj.

Podejście numer dwa

Jest rok 2019, targi Computex. Niebiescy decydują się na podejście numer dwa. W czym nowe modele, M15 i M10, są lepsze od poprzedniej wersji? Zapewniają lepsze transfery i krótsze czasy dostępu, więc w teorii powinny przyśpieszać nośnik jeszcze bardziej. Do tego dochodzi nowy wariant pojemności, a mianowicie 64 GB, obok oferowanych dotąd wariantów 32 oraz 16 GB.

32-gigabajtowy Optane pierwszej generacji ma odczyt sekwencyjny 1350 MB/s i zapis 290 MB/s, a ponadto opóźnienie równe, odpowiednio, 9 oraz 30 µs Nowy Optane M10 zapewnia z kolei odczyt 1450 MB/s, zapis zaś – 640 MB/s, a do tego opóźnienie 6,75 i 18 µs. Mało tego, model M15 okazuje się jeszcze szybszy. Jego szybkość odczytu wynosi 2000 MB/s, a zapisu – 900 MB/s, przy opóźnieniu 6,75 oraz 12 µs. Postęp w liczbach nie ulega zatem wątpliwości.

Optane M10 i M15 – dokładne specyfikacje
Optane M10 i M15 – dokładne specyfikacje

A czy to przekona klienta? Cóż, dzisiaj dyski SSD są jeszcze tańsze niż w roku 2017. Za to nie boli już tak konieczność posiadania procesora Core co najmniej 7. generacji i 64-bitowego Windowsa 10. (Takie są wymagania sprzętowe cache'u Optane). Skłamałbym jednak mówiąc, że spodziewam się intensywnego natarcia zainteresowanych na sklepy. Ceny nie zostały ujawnione.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)