KDevelop: świetne IDE nie tylko dla miłośników Plasmy

KDevelop: świetne IDE nie tylko dla miłośników Plasmy

KDevelop: świetne IDE nie tylko dla miłośników Plasmy
21.03.2017 13:30

W naszej bazie programów pojawiła się ciekawa nowość – świeżo wydane środowisko programistyczne KDevelop 5.1.0, będące częścią projektu KDE. Można w nim korzytać z zaawansowanej analizy kodu dla języków C, C++, Python, JavaScript i PHP, nie zabrakło sporej kolekcji wtyczek.

KDevelop ma kilka innowacyjnych funkcji, które mogą przekonać do tego środowiska. Zainteresować się nim powinni w szczególności programiści C i C++. Dzięki wykorzystaniu w wersji 5.0 Clanga IDE ma możliwość pełnego parsowania kodu i wykrywania błędów przed wywołaniem kompilatora. Wersja 5.1 zyskała też możliwość pracy z narzędziem Cppcheck do statycznej analizy kodu w C i C++. Kolorowanie składni bierze pod uwagę semantykę języka, dzięki czemu nazwy klas czy zmiennych zawsze będą podświetlone w charakterystyczny dla tej grupy sposób. Niektórzy lubią „tęczowe” kolorowanie, które każdej zmiennej przypisuje inny kolor. Ponadto edytor ma możliwość zaawansowanego automatycznego uzupełniania kodu, które działa kontekstowo.

Obraz

KDevelop ma także bardzo wygodne narzędzia do nawigacji w obrębie projektu. Pod kursorem będzie pokazywać się widżet, pozwalający przenieść się na przykład do klasy nadrzędnej, przechodzić między deklaracją i definicją zmiennej, znajdować kolejne wystąpienia symboli i wygodnie przeszukiwać klasę, plik lub cały projekt. Nie zabrakło tu przeglądarki kodu, umożliwiającej poruszanie się po bazie z pomocą hiperłączy. Jest tu też graficzny debugger dla C++ i Pythona (istnieje też wtyczka do debugowania PHP).

KDevelop można rozszerzać wtyczkami, co pozwala na korzystanie z innych języków (na przykład Ruby). Z poziomu graficznego interfejsu można korzystać z systemów kontroli wersji (Git, Bazaar, Subversion, CVS, Mercurial i Perforce – nowość w 5.1). Do budowania projektów można korzystać z CMake (zalecany), QMake i własnych plików (Makefile). KDevelop poradzi sobie z narzędziami make i ninja.

Obraz

KDevelop pozwala na korzystanie z tych funkcji tylko dla 5 głównych języków, dla których powstał, ale elementarne kolorowanie składni ma dla praktycznie wszystkich. Do tego środowisko jest bardzo elastyczne – można zmienić kolory, ułożenie elementów i przypisać skróty klawiszowe praktycznie wszystkim funkcjom IDE. Można nawet włączyć „tryb Vima” do pisania.

Z nowości w tym wydaniu warto wymienić obsługę LLDB, zaimplementowaną w ramach ubiegłorocznego Google Summer of Code. Mamy tu też wstępną obsługę OpenCL-a i podwaliny pod możliwość korzystania z CUDA. Ponadto wtyczki do analizy kodu zostały na stałe wprowadzone do repozytorium programu i zebrane we własnym menu.

Na Windowsie KDevelop jest na razie w fazie testowej. By pisać w C i C++, trzeba samodzielnie doinstalować kompilator według instrukcji. W tym przypadku można korzystać z Microsoft Visual C++, Clanga lub z MinGW/GCC. KDevelop można także zainstalować na innych systemach, w tym różnych dystrybucjach Linuksa. W przygotowaniu jest wersja dla macOS-a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)