Korea oskarża Google o monopol, a Chiny wydają własny system

07.09.2011 14:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Południowokoreańska Komisja Handlu wkroczyła do seulskiego biura firmy Google, aby uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące wyszukiwania używanego w systemie Android. Zdaniem komisji Google próbuje zmonopolizować rynek wyszukiwarek w tym kraju.

Komisja zamierzała zachować cel wywiadu w tajemnicy, ale według informacji podanych przez New York Times dwóch największych dostawców innych silników wyszukiwania w Korei, Daum i NHN, oskarżyło Google o prowadzenie monopolistycznych praktyk. Według Koreańczyków Google celowo ogranicza dostęp do wyników wyszukiwania dostarczanych przez inne firmy na telefonach z systemem Android poprzez odgórne narzucanie domyślnej wyszukiwarki używanej przez system, a niekiedy również ograniczanie wyboru.

W oficjalnym oświadczeniu Google zapowiedział, że będzie współpracował z koreańską komisją, ale nie zmienia stanowiska w sprawie Androida. Według producenta system jest otwarty i to partnerzy wykorzystujący go lub operatorzy sieci komórkowych decydują o tym, jakie aplikacje są dostępne. Google nie wymaga, aby jego wyszukiwarka była domyślna na telefonach z Androidem, ale po usunięciu aplikacji firmy Google, zablokowaniu dostępu do API (Mapy, Współrzędne, Gmail, GTalk,…) czy YouTube telefon bardzo traci na użyteczności i atrakcyjności. Samsung, LG, czy jakikolwiek inny producent jest w ten sposób zniechęcany do zmiany domyślnej wyszukiwarki i innych narzędzi.

Tymczasem w Chinach swoją premierę miał system dla urządzeń mobilnych stworzony na bazie Androida 2 przez Baidu — firmę, do której należy największa chińska wyszukiwarka. W systemie Yi (prosty, łatwy) domyślną wyszukiwarką jest oczywiście Baidu. Ponadto znajdziemy tam mapy dostarczane przez Baidu, odpowiednik Google Places — Shen Bian, sklep muzyczny Ting i aplikację do czytania książek elektronicznych — Yue. Aplikacje z Android Market będą działać na Yi, ale Baidu planuje stworzyć własny sklep z aplikacjami. Tym samym kolejna część ogromnego chińskiego rynku został zamknięty przed firmą z Mountain View.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (17)
Zobacz także