Korea oskarża Google o monopol, a Chiny wydają własny system

Korea oskarża Google o monopol, a Chiny wydają własny system

07.09.2011 14:01

Południowokoreańska Komisja Handlu wkroczyła do seulskiego biura firmy Google, aby uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące wyszukiwania używanego w systemie Android. Zdaniem komisji Google próbuje zmonopolizować rynek wyszukiwarek w tym kraju.

Komisja zamierzała zachować cel wywiadu w tajemnicy, ale według informacji podanych przez New York Times dwóch największych dostawców innych silników wyszukiwania w Korei, Daum i NHN, oskarżyło Google o prowadzenie monopolistycznych praktyk. Według Koreańczyków Google celowo ogranicza dostęp do wyników wyszukiwania dostarczanych przez inne firmy na telefonach z systemem Android poprzez odgórne narzucanie domyślnej wyszukiwarki używanej przez system, a niekiedy również ograniczanie wyboru.

W oficjalnym oświadczeniu Google zapowiedział, że będzie współpracował z koreańską komisją, ale nie zmienia stanowiska w sprawie Androida. Według producenta system jest otwarty i to partnerzy wykorzystujący go lub operatorzy sieci komórkowych decydują o tym, jakie aplikacje są dostępne. Google nie wymaga, aby jego wyszukiwarka była domyślna na telefonach z Androidem, ale po usunięciu aplikacji firmy Google, zablokowaniu dostępu do API (Mapy, Współrzędne, Gmail, GTalk,…) czy YouTube telefon bardzo traci na użyteczności i atrakcyjności. Samsung, LG, czy jakikolwiek inny producent jest w ten sposób zniechęcany do zmiany domyślnej wyszukiwarki i innych narzędzi.

Tymczasem w Chinach swoją premierę miał system dla urządzeń mobilnych stworzony na bazie Androida 2 przez Baidu — firmę, do której należy największa chińska wyszukiwarka. W systemie Yi (prosty, łatwy) domyślną wyszukiwarką jest oczywiście Baidu. Ponadto znajdziemy tam mapy dostarczane przez Baidu, odpowiednik Google Places — Shen Bian, sklep muzyczny Ting i aplikację do czytania książek elektronicznych — Yue. Aplikacje z Android Market będą działać na Yi, ale Baidu planuje stworzyć własny sklep z aplikacjami. Tym samym kolejna część ogromnego chińskiego rynku został zamknięty przed firmą z Mountain View.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)