Powrót kryptogórników do korzeni. Do łask wracają procesory

Powrót kryptogórników do korzeni. Do łask wracają procesory

Gotowe zestawy kopania kryptowaluty RTM
Gotowe zestawy kopania kryptowaluty RTM
Źródło zdjęć: © El Chapuzas Informatico
Przemysław Juraszek
11.11.2021 12:44

Od lat kryptogórnicy są jednym z ważniejszych problemów jeśli idzie o ograniczoną dostępność kart graficznych i tanich duetów pokroju procesor + płyta główna.

Mieliśmy już kryptowalutę Chia, która swego czasu powodowała problemy na rynku pamięci masowej, a teraz najnowsze trendy wskazują, że w najbliższym czasie gwałtownie wzrośnie popyt na wydajne procesory. Donosi hiszpański portal El Chapuzas Informatico.

Dzieje się to ze względu na rosnącą popularność kryptowaluty Raptoreum (RTM), której kurs zaczął rosnąć od lipca br. Kryptowaluta opiera się na modelu Proof-of-Work i wykorzystuje nieprzyjazny dla układów ASIC algorytm GhostRider składający się z połączenia algorytmów x16r oraz CryptoNight.

Nowa kryptowaluta preferuje Ryzeny

Okazało się, że algorytm wydobywczy preferuje procesory z bardzo dużą pamięcią podręczną trzeciego poziomu (L3), a do tych możemy zaliczyć procesory Ryzen od AMD. Bardzo dobrze sprawują się tu szczególnie najnowsze jednostki z serii Ryzen 9 pokroju 5950X bądź 5900X, ale niższe modele też mają wyniki niczego sobie.

Nawet układy starszej generacji w postaci Ryna 3900X, który do gier był średni, ale za to był idealną jednostką do pracy, radzi sobie w wydobyciu bardzo dobrze wcale nie odbiegając za wiele od następców. Z kolei procesory Intela włącznie z 12 generacją Alder Lake radzą sobie w wydobywaniu RTM znacznie gorzej.

W dokumencie którego twórcą jest Delgon (Naen) możemy zobaczyć średnią wydajność wydobywania RTM dla różnych procesorów. Znajdziemy tam nawet procesory serwerowe zarówno od Intela jak i od AMD, ale jednostki EPYC od czerwonych radzą sobie wyraźnie lepiej.

Chętni na zarobek już są, co widać na przykładzie osoby, która kupiła i rozłożyła w całym domu 28 płyt głównych Asus Prime X570-P obsadzonych procesorami Ryzen 9. Warto zaznaczyć, że do działania potrzeba było też 28 zestawów tanich modułów pamięci RAM oraz jakiejkolwiek karty graficznej, ponieważ te procesory są pozbawione iGPU.

Znając sytuację na rynku kart graficznych oraz rosnący kurs tej kryptowaluty radzimy chętnym na procesory AMD zaopatrzyć się raczej wcześniej niż później lub zdecydować się na Intele, które nie powinny być pierwszym wyborem kryptogórników.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)