Movidius Neural Compute Stick – kieszonkowa sztuczna inteligencja od Intela

Movidius Neural Compute Stick – kieszonkowa sztuczna inteligencja od Intela

Movidius Neural Compute Stick – kieszonkowa sztuczna inteligencja od Intela
Mariusz Błoński
21.07.2017 11:26, aktualizacja: 21.07.2017 13:29

Intel postanowił obniżyć próg wejścia w świat technologii sztucznej inteligencji i rozpoczął sprzedaż Movidius Neural Compute Stick. To pierwszy na świecie samowystarczalny akcelerator SI w formacie USB, czytamy w informacji prasowej koncernu. Dzięki niemu urządzenia, do których zostanie podłączony, będą mogły przetwarzać dane dla sieci neuronowych.

Urządzenie wyposażono w procesor Myriad 2. To układ wykorzystywany dotąd w maszynowym rozpoznawaniu obrazów. Jak zapewnia jego producent, wydajność układu wynosi ponad 100 GFlops przy nominalnym poborze energii wynoszącym zaledwie 1 wat.

Obraz

Movidius NCS działa przekładając zadania dla konwolucyjnych sieci neuronowych na standardową wbudowaną sieć działającą na Myriad 2. W praktyce klips USB może posłużyć do przyspieszenia działania sieci neuronowej lub przejąć jej zadania. Deweloperzy mogą wykorzystać go do przeprowadzenia analiz i optymalizacji sieci neuronowych czy przeanalizowania skryptów i porównania wyników pracy NCS i oryginalnego modelu stworzonego na komputer osobisty.

Movidius Neural Compute Stick pozwala deweloperom zaistnieć w świecie sztucznej inteligencji, dając im dostęp do taniej niewielkiej sieci neuronowej. Obniżenie bariery wejścia, a przez to pozwolenie większej liczbie programistów na zapoznanie się z procedurami i narzędziami wykorzystywanymi w sieciach neuronowych i technikach sztucznej inteligencji jest korzystne dla Intela, który bardzo dużo inwestuje w rozwój SI.

Rozwój algorytmów maszynowego uczenia się składa się zasadniczo z dwóch etapów. W pierwszym algorytm jest trenowany na próbkach danych, w drugim pracuje na docelowych aplikacjach i przetwarza rzeczywiste dane. Jak zauważa Intel, jeśli ten drugi etap wykonamy na urządzeniu, które docelowo powinno otrzymać wyniki działań algorytmu, a więc nie będziemy musieli przesyłać danych do wykonania wyspecjalizowanym maszynom, zyskamy zarówno na czasie potrzebnym do przesyłania danych, zaoszczędzimy energię i lepiej ochronimy naszą prywatność.

Wszystkie te zalety ma zapewniać Movidius NCS. Za urządzenie USB 3.0 Type A z 4 gigabajtami pamięci LPDDR3 i wspomnianym już układem Myriad 2 VPU zapłacimy 79 dolarów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)