Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery już otwarte. Zapraszamy do Wrocławia

Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery już otwarte. Zapraszamy do Wrocławia

02.09.2017 11:47, aktual.: 03.09.2017 18:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wrocławskie muzeum Gry i Komputery Minionej Ery, czyli GiKME, zostało dziś oficjalnie otwarte. Od dziś miłośnicy wszelkiej starej elektroniki mogą wybrać się w sentymentalną podróż – wystarczy udać się na Dworzec Świebodzki we Wrocławiu (przy placu Orląt Lwowskich, od strony ul. Robotniczej). W muzeum znajduje się prawie tysiąc eksponatów z lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Co ważne, większość z nich nie stoi za szybą. Komputery, konsole i automaty działają, można je uruchomić, wziąć do rąk i zobaczyć obraz na telewizorach z epoki.

Twórcami akcji są członkowie inicjatywy RetroGralnia, znanej Wrocławianom i bywalcom imprez growych i konwentów. W ciągu ostatnich 6 lat zorganizowali 53 wystawy, na których wystawiono łącznie 526 stanowisk do grania i odwiedziło je w sumie ponad 80 tys osób, w tym i nasza redakcja. Obiecywali, że Muzeum GiKME otwarte zostanie dla odwiedzających w wakacje, a dokładnie ostatni weekend wakacji, czyli 2 września 2017 roku. Wnętrze w budynku Dworca Świebodzkiego było przygotowywane przez 5 miesięcy, głównie siłami członków RetroGralni, pracujących po godzinach. Trzeba było wnętrze odnowić, urządzić i umieścić w nim kolekcję eksponatów, liczącą w tej chwili ponad 200 komputerów i konsol, 500 konsol przenośnych 6 automatów i 200 gier mechanicznych i elektrycznych.

Obraz

Do tego doliczyć trzeba mnóstwo drobiazgów związanych z grami, jak maskotki, figurki, plakaty, pocztówki, znaczki czy książki, a nawet stare narzędzia i meble. Wszystko po to, by jak najwierniej odwzorować minioną epokę. W planach jest między innymi prezentacja warsztatu elektrotechnika i wielu innych znalezisk, które zostały zebrane razem ze starymi grami i elektroniką. Trzeba też dodać, że lokal w budynku dworca wciąż jest zbyt mały, by zaprezentować wszystkie zbiory RetroGralni.

Obraz
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Zbiory obejmują komputery osobiste od Apple II, poprzez IBM 5110, niezapomniane Commodore 64, różne modele Amig, Atari, Spectrumy, Amstrady, a także bardziej egzotyczne modele, których na pewno nie widzieliśmy w domach znajomych. Poza tym można zobaczyć konsole, w tym całą masę wersji popularnego ponga, gier Atari, Segi, Nintendo i innych, łącznie z interesującymi manipulatorami i kontrolerami, których używanie wcale nie jest oczywiste. Zbiór konsol przenośnych to nie tylko ogrom Game Boyów od Nintendo. W muzeum zobaczymy też setki zabawek elektronicznych takich firm, jak Tomy czy Tiger, nawiązujących do popkultury. Nie zabraknie znanych w naszym kraju „tetrisów” i „jajek”.

Obraz
Obraz

Muzeum gier w budynku dworca byłoby niczym bez 6 oryginalnych automatów, sprawnych i w bardzo dobrym stanie. Zbieranie ich to nie lada wyzwanie, choćby ze względu na wymiary.

Obraz

Prawdopodobnie najstarszym eksponatem elektronicznym jest konsola Magnavox Odyssey, najmłodszym zaś GameCube.

Poza zabawkami elektronicznymi w zbiorach muzeum znajduje się też mnóstwo zabawek mechanicznych, jak flipery, gry „na wodę”, różne cuda ze sprężynkami i kulkami. Zbiory założycieli muzeum są ogromne i sami przyznają, że jeszcze nie wszystko skatalogowali.

Obraz
Obraz

Przez pierwszy miesiąc muzeum będzie działać w trybie „wczesnego dostępu”. Ponieważ inicjatorzy akcji będą dopiero sprawdzać niektóre rozwiązania i badać potrzeby odwiedzających, muzeum jeszcze trochę się zmieni, zanim osiągnie ostateczny kształt. Na pewno prowadzone będą jeszcze prace wykończeniowo-upiększające, będą pojawiać się wielojęzyczne opisy eksponatów i oczywiście drukowany katalog, ufundowany dzięki zbiórce na PolakPotrafi.pl. Trwają też przygotowania do uruchomienia sali konferencyjno-prelekcyjnej, gdzie będzie można zorganizować zajęcia albo posłuchać wykładów.

Obraz

Muzeum będzie pracować cztery dni w tygodniu: czwartek i piątek 11:00-20:00, sobota 10:00 – 20:00, a w niedzielę od 10:00 do 18:00.

Cena biletu normalnego to 20 zł, ulgowy (do 18 lat i od 60) 15 zł, dzieci do lat 4 wchodzą za darmo. Ponadto rodzina (2 dorosłych i 2 dzieci) wchodzi za 50 zł, a grupy 5-osobowe i większe mają 25% zniżki. Można tez kupić sobie bilet miesięczny za 120 zł i spędzać na graniu wolne popołudnia. Atrakcji już teraz nie brakuje, a będzie ich jeszcze więcej. W przygotowaniu jest też oferta edukacyjna.

Zainteresowanych zapraszamy na stronę muzeum i oczywiście do Wrocławia.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)