Obraz 8K na poważnie: VESA publikuje finalną specyfikację interfejsu

Strona głównaObraz 8K na poważnie: VESA publikuje finalną specyfikację interfejsu
11.02.2015 15:01
Obraz 8K na poważnie: VESA publikuje finalną specyfikację interfejsu
bDUsnXSe

Na wielu biurkach (szczególnie programistów i projektantów) stojąjuż monitory 4K, sprzedaż telewizorów 4K rośnie z miesiąca namiesiąc, Apple i Dell kuszą wyświetlaczami 5K… czas podnieśćpoprzeczkę. Stowarzyszenie branżowe VESA opublikowało specyfikacjęEmbedded DisplayPort 1.4a, dzięki której telewizory, komputeryall-in-one, laptopy, tablety, a nawet smartfony będą mogły obsłużyćwyświetlacze o rozdzielczości 8K, czyli 7680×4320 pikseli.

bDUsnXRx

Od dziś producenci sprzętu mogą się już brać za projektowanienowych modeli urządzeń, które będą z eDP 1.4a korzystały. W sprzedażypowinniśmy je zobaczyć w przyszłym roku, o ile oczywiście producenciwyświetlaczy poradzą sobie z ich dostarczeniem. Trzeba jednakpodkreślić, że dzięki złączom wykonanym w nowej specyfikacjiotrzymamy znacznie więcej, niż tylko absurdalnie duże (zdaniemmalkontentów) ekrany 8K.

350131192336770505

Przede wszystkim nowe złącza będą gratką dla graczy, gdyż pozwoląna wyświetlanie rozdzielczości 4K z częstotliwością 120 Hz i10-bitową głębią koloru na kanał. Zapewnią też opcjonalne wsparciedla mechanizmu Adaptive Sync, dzięki któremu unikniemydesynchronizacji między źródłem wideo i wyświetlaczem, prowadzącychdo klatkowania i zacięć obrazu. Inną bardzo ciekawą nowością jestDisplay Stream Compression (DSC), który pozwala na „praktyczniebezstratną” kompresję wyjściowego sygnału wideo. Wedługbranżowego stowarzyszenia, DSC ma pozwolić na zmniejszenie kosztówsprzętu i obniżenie zużycia energii przez wyświetlacze.

bDUsnXRz

Od strony technicznej nowa wersja specyfikacji nie jest jednakjakąś rewolucją, w zasadzie to rozbudowany DisplayPort 1.3 z jesienizeszłego roku. Złącze wykorzystuje cztery szybkie pasma międzywyświetlaczem i kontrolerem grafiki, na każde pasmo przypadaprzepustowość 8,1 Gb/s. Co ciekawe, można sterować ichwykorzystaniem, tak że albo skorzystamy jednocześnie z pełnejprzepustowości 32,4 Gb/s, albo podzielimy ją na dwie lub czteryczęści. Dzięki opcji Multi-SST Operation można w ten sposóbprzekazywać po każdym paśmie oddzielny sygnał wideo 4K.

Branża przekonana jest, że jednym z pierwszych komputerów, którezaoferują wyświetlacz 8K, może być przyszłoroczny model 27-calowegoiMaka, który zastąpiłby obecny, oferowany z wyświetlaczem 5K.Pozostają jeszcze dwa pytania: kto dostarczy procesory graficzne,zdolne do obsłużenia rozdzielczości 7680×4320 pikseli, oraz ktobędzie dostarczał treści w rozdzielczości 8K. Pierwsza z tych kwestiijest poważniejsza, niż może się wydawać. Najpotężniejsze GPU Nvidiisą w stanie dziś wygenerować obraz o maksymalnej rozdzielczości5120×3200, zdecydowanie za mało, by poradzić sobie z wyświetlaczem8K.

Druga kwestia jest w zasadzie mało istotna. Obraz 4K na 27-calowymmonitorze to gęstość ok. 163 ppi, a rozmiar piksela to ok. 160mikrometrów. Średnia odległość, z jakiej patrzy się na taki monitorto 75 cm. Zakładając, że jesteśmy w stanie z pełną ostrością obejrzećobszar 24 sekund kątowych, najmniejszydostrzegalny z tej odległości piksel będzie miał rozmiar 220mikrometrów. Tak więc już podczas normalnej pracy z wyświetlaczem 4Ko takich rozmiarach pojedynczych pikseli nie zauważymy. Nie ma więcgeneralnie sensu tworzenie treści o rozdzielczości 8K.

Wyświetlacze takie będą jednak miały znaczenie dlaprofesjonalistów – możliwość umieszczenia czterech obrazów 4Kna ekranie jednocześnie na pewno ucieszy osoby montujące wideoUltraHD. Można sobie też wyobrazić wartość profesjonalnych tabletów ztakimi wyświetlaczami dla chirurgów czy radiologów.

Udostępnij:
bDUsnXSv