Obraz 8K na poważnie: VESA publikuje finalną specyfikację interfejsu

Obraz 8K na poważnie: VESA publikuje finalną specyfikację interfejsu

Obraz 8K na poważnie: VESA publikuje finalną specyfikację interfejsu
11.02.2015 15:01

Na wielu biurkach (szczególnie programistów i projektantów) stojąjuż monitory 4K, sprzedaż telewizorów 4K rośnie z miesiąca namiesiąc, Apple i Dell kuszą wyświetlaczami 5K… czas podnieśćpoprzeczkę. Stowarzyszenie branżowe VESA opublikowało specyfikacjęEmbedded DisplayPort 1.4a, dzięki której telewizory, komputeryall-in-one, laptopy, tablety, a nawet smartfony będą mogły obsłużyćwyświetlacze o rozdzielczości 8K, czyli 7680×4320 pikseli.

Od dziś producenci sprzętu mogą się już brać za projektowanienowych modeli urządzeń, które będą z eDP 1.4a korzystały. W sprzedażypowinniśmy je zobaczyć w przyszłym roku, o ile oczywiście producenciwyświetlaczy poradzą sobie z ich dostarczeniem. Trzeba jednakpodkreślić, że dzięki złączom wykonanym w nowej specyfikacjiotrzymamy znacznie więcej, niż tylko absurdalnie duże (zdaniemmalkontentów) ekrany 8K.

Obraz

Przede wszystkim nowe złącza będą gratką dla graczy, gdyż pozwoląna wyświetlanie rozdzielczości 4K z częstotliwością 120 Hz i10-bitową głębią koloru na kanał. Zapewnią też opcjonalne wsparciedla mechanizmu Adaptive Sync, dzięki któremu unikniemydesynchronizacji między źródłem wideo i wyświetlaczem, prowadzącychdo klatkowania i zacięć obrazu. Inną bardzo ciekawą nowością jestDisplay Stream Compression (DSC), który pozwala na „praktyczniebezstratną” kompresję wyjściowego sygnału wideo. Wedługbranżowego stowarzyszenia, DSC ma pozwolić na zmniejszenie kosztówsprzętu i obniżenie zużycia energii przez wyświetlacze.

Od strony technicznej nowa wersja specyfikacji nie jest jednakjakąś rewolucją, w zasadzie to rozbudowany DisplayPort 1.3 z jesienizeszłego roku. Złącze wykorzystuje cztery szybkie pasma międzywyświetlaczem i kontrolerem grafiki, na każde pasmo przypadaprzepustowość 8,1 Gb/s. Co ciekawe, można sterować ichwykorzystaniem, tak że albo skorzystamy jednocześnie z pełnejprzepustowości 32,4 Gb/s, albo podzielimy ją na dwie lub czteryczęści. Dzięki opcji Multi-SST Operation można w ten sposóbprzekazywać po każdym paśmie oddzielny sygnał wideo 4K.

Branża przekonana jest, że jednym z pierwszych komputerów, którezaoferują wyświetlacz 8K, może być przyszłoroczny model 27-calowegoiMaka, który zastąpiłby obecny, oferowany z wyświetlaczem 5K.Pozostają jeszcze dwa pytania: kto dostarczy procesory graficzne,zdolne do obsłużenia rozdzielczości 7680×4320 pikseli, oraz ktobędzie dostarczał treści w rozdzielczości 8K. Pierwsza z tych kwestiijest poważniejsza, niż może się wydawać. Najpotężniejsze GPU Nvidiisą w stanie dziś wygenerować obraz o maksymalnej rozdzielczości5120×3200, zdecydowanie za mało, by poradzić sobie z wyświetlaczem8K.

Druga kwestia jest w zasadzie mało istotna. Obraz 4K na 27-calowymmonitorze to gęstość ok. 163 ppi, a rozmiar piksela to ok. 160mikrometrów. Średnia odległość, z jakiej patrzy się na taki monitorto 75 cm. Zakładając, że jesteśmy w stanie z pełną ostrością obejrzećobszar 24 sekund kątowych, najmniejszydostrzegalny z tej odległości piksel będzie miał rozmiar 220mikrometrów. Tak więc już podczas normalnej pracy z wyświetlaczem 4Ko takich rozmiarach pojedynczych pikseli nie zauważymy. Nie ma więcgeneralnie sensu tworzenie treści o rozdzielczości 8K.

Wyświetlacze takie będą jednak miały znaczenie dlaprofesjonalistów – możliwość umieszczenia czterech obrazów 4Kna ekranie jednocześnie na pewno ucieszy osoby montujące wideoUltraHD. Można sobie też wyobrazić wartość profesjonalnych tabletów ztakimi wyświetlaczami dla chirurgów czy radiologów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)