Płaciłeś za parkowanie? Uważaj, hakerzy podmienili numer konta

Płaciłeś za parkowanie? Uważaj, hakerzy podmienili numer konta

parking parkomat parkometr mandat parkowanie miasto opłaty za parkowanie
parking parkomat parkometr mandat parkowanie miasto opłaty za parkowanie
Źródło zdjęć: © money.pl | Rafał Parczewski
24.04.2024 06:43, aktualizacja: 24.04.2024 07:33

Hakerzy dokonali włamania do systemu zarządzania Strefy Płatnego Parkowania w Szczecinie. Zmienili numer konta bankowego, który wykorzystywany jest do wnoszenia opłaty dodatkowej. Kierowcy mogą mieć problemy.

Jak podaje Kurier Szczeciński, ktoś włamał się do systemu zarządzania Strefy Płatnego Parkowania. Niepostrzeżenie podmieniono numer konta, który wykorzystuje się do uiszczania opłaty dodatkowej. Jest to numer, który jest umieszczony na papierowym zawiadomieniu o opłacie dodatkowej, który kontrolerzy umieszczają za wycieraczką pojazdu, w przypadku którego nie uiszczono ważnej opłaty za postój.

Wojciech Jachim, rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne w Szczecinie poinformował, że włamania do systemu dokonano prawdopodobnie 17 kwietnia. Zawiadomienia z błędnymi numerami konta pojawiły się bowiem w dniach 17-22 kwietnia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Jak ustalono, w tym czasie kontrolerzy wystawili 541 zawiadomień w SPP i 94 zawiadomienia za postój bez ważnego biletu na PPN-ach (płatnych parkingach niestrzeżonych). Przestępca bądź przestępcy rachunek NiOL zastąpili trzema różnymi rachunkami bankowymi – dwoma oddziału Banku PKO BP w Świdnicy i jednym należącym do banku z siedzibą w Belgii – dodaje Wojciech Jachim.

Pieniądze za parkowanie trafiły na inne konto

Złodzieje mogli w ten sposób przejąć 72,9 tys. zł. Nie poinformowano jeszcze, ile pieniędzy w rzeczywistości wpadło na konta oszustów. Jak podkreśla rzecznik – nie wszyscy kierowcy płacą od razu. Ponadto nie ma jeszcze pewności, czy fałszywe konta bankowe są aktywne. Jak powiedział Wojciech Jachim "są sygnały, że wpłacane na nie pieniądze, wracają".

- Kierowcy, którzy wpłacili pieniądze na fałszywe konta i ich nie odzyskali, zostaną zwolnieni z konieczności wpłaty na rzecz Gminy Szczecin NiOL z tytułu podrobionych zawiadomień – informuje Jachim.

- Ponadto spółka NiOL zamierza poinformować listownie wszystkich kierowców, którzy otrzymali zawiadomieni w dniach 17-22 kwietnia o zaistniałej sytuacji i podjętych przez spółkę działaniach – dodaje.

Firma Nextivo Technologies, która obsługuje system zarządzania SPP, wprowadziła dodatkowe zabezpieczenia w systemie niezwłocznie po wykryciu oszustwa. Kontrolerom nakazano sprawdzanie numeru rachunku na drukowanych zawiadomieniach.

Spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne prosi kierowców o zweryfikowanie, czy na otrzymanym zawiadomieniu umieszczony został poprawny numer rachunku bankowego. Właściwy numer opłat dodatkowych za postój SPP: 40 1020 4795 0000 9802 0259 3069, a w przypadku PPN: 15 1020 4795 0000 9202 0447 0084.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)