Sprzedaż pecetów rośnie po raz pierwszy od 2012 roku

Sprzedaż pecetów rośnie po raz pierwszy od 2012 roku

Sprzedaż pecetów rośnie po raz pierwszy od 2012 roku
Mariusz Błoński
27.04.2017 10:45

Kolejne doniesienia o rychłej śmierci peceta mogą być mocno przesadzone, przynajmniej według analityków IDC. Poinformowali oni, że w pierwszym kwartale 2017 roku sprzedaż pecetów wzrosła o 0,6 punktu procentowego rok do roku. To pierwszy kwartał wzrostu od 2012 roku. Może to oznaczać, że – przynajmniej tymczasowo – spadkowy trend sprzedaży komputerów osobistych uległ zatrzymaniu.

O ile oczywiście IDC ma rację, bo analitycy Gartnera są innego zdania. Z ich informacji wynika bowiem, że w ciągu pierwszego kwartału 2017 sprzedaż PC rok do roku spadła o 2,4 p.p. i osiągnęła poziom najniższy od początku 2007 roku.

Jay Chou z IDC mówi, że wraz ze wzrostem popularności smartfonów i tabletów, użytkownicy nie przestali używać pecetów, ale po prostu rzadziej je wymieniają. Jego zdaniem, rynek znajduje się obecnie w cyklu wymiany, co oznacza, że należy spodziewać się wzrostu sprzedaży komputerów osobistych:

Rynek tradycyjnych pecetów przeżywa ciężki okres spowodowany konkurencją ze strony smartfonów i tabletów oraz wydłużonym cyklem wymiany, co doprowadziło do spadku sprzedaży pecetów niemal o 30% w porównaniu z rekordowym rokiem 2011. Jednak, generalnie rzecz biorąc, użytkownicy nie zrezygnowali z pecetów na rzecz innych urządzeń, ale rzadziej je wymieniają. Rynek przedsiębiorstw rozpoczął właśnie wymianę sprzętu, co powinno napędzić wzrost sprzedaży.

W ciągu ostatnich lat spadek sprzedaży pecetów był tak duży, że zmusił największe firmy do zdecydowanych działań. HP wydzieliło produkcję pecetów, by chronić inne wydziały firmy, a Dell wycofał się z giełdy, dzięki czemu może swobodniej działać i nie musi upubliczniać raportów dotyczących finansów czy zamierzeń firmy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (103)